Italský antimonopolní úřad pokutoval Volkswagen kvůli emisím

Italský antimonopolní úřad vyměřil německé automobilce Volkswagen pokutu pět milionů eur (135,1 milionu Kč). Zdůvodnil to dnes tím, že automobilka poskytovala klientům nesprávné informace o emisích naftových vozů. Uvedl také, že se rozhodl pro nejvyšší pokutu, jakou mohl v rámci svých pravomocí udělit.

Volkswagen loni v září přiznal, že po celém světě instaloval do zhruba 11 milionů naftových aut software umožňující manipulovat s testy emisí. Aféra se týká rovněž asi 1,2 milionu vozů českého výrobce Škoda Auto.

Volkswagen kvůli největšímu skandálu ve své historii čelí trestnímu vyšetřování v USA, Jižní Koreji a dalších zemích. Jihokorejské úřady začátkem srpna firmě vyměřily pokutu 17,8 miliardy wonů (392 milionů Kč) za údajné falšování dokumentů o testech emisí a úrovně hluku.

Firma kvůli skandálu čelí řadě žalob, mimo jiné ze strany investorů a spotřebitelů. Analytik Frank Schwope ze společnosti NordLB nedávno odhadl, že skandál bude stát automobilku 25 miliard až 35 miliard eur (675 miliard až 945 miliard Kč).

Newsletter