Italský statistický úřad zlepšil výhled tamní ekonomiky

Italský statistický úřad dnes zlepšil odhad hospodářského růstu Itálie na letošní i příští rok. Třetí největší ekonomika eurozóny by přitom letos měla zaznamenat první růst po třech letech poklesu. Úřad ISTAT nyní předpokládá, že hrubý domácí produkt se letos zvýší o 0,7 procenta, zatímco v předchozí prognóze počítal pouze s půlprocentním růstem. 

Ekonomika podle úřadu těží ze slabšího eura, které podporuje export. Odhad hospodářského růstu na příští rok ISTAT zvýšil na 1,2 procenta z dříve předpokládaného jednoho procenta. 

Evropská komise tento týden předpověděla, že italská ekonomika letos vykáže růst o 0,6 procenta. V příštím roce komise Itálii předpovídá zrychlení tempa růstu na 1,4 procenta. 

Italský premiér Matteo Renzi v rámci snahy o podporu hospodářského růstu a tvorbu pracovních míst zjednodušil přijímání a propouštění zaměstnanců. ISTAT předpokládá, že míra nezaměstnanosti v Itálii letos klesne na 12,5 procenta z loňských 12,7 procenta. V příštím roce by pak měla sestoupit na 12 procent.

Newsletter