Izrael se loučí s bývalým prezidentem Šimonem Peresem

Průvod smutečních hostů dnes ráno doprovodil z budovy parlamentu rakev s tělem Šimona Perese. Bývalý izraelský prezident zemřel ve středu ve věku 93 let a dnes bude pohřben na státním hřbitově na Herzlově vrchu.

Rakev doprovodili k bráně před parlamentem nejbližší příbuzní. Ve čtvrtek byly ostatky po celý den vystaveny na nádvoří před Knesetem a Peresovi se tam přišlo poklonit na 50.000 lidí.

Od Knesetu rakev na hřbitov převáží automobil. Na státním pohřbu se očekává 3000 hostů, mezi nimiž bude na 70 politiků z celého světa. Krátce před obřady v Tel Avivu přistálo letadlo s americkým prezidentem Barackem Obamou a ministrem zahraničí Johnem Kerrym. ČR na pohřbu zastupuje premiér Bohuslav Sobotka a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Obama hned po pohřbu odlétá zpět do USA.

Pohřeb se koná za mimořádných bezpečnostních opatření, na žádost kontrašpionážní služby Šin Bet policie preventivně zadržela několik židovských a palestinských extremistů, mnoho silnic a ulic v Jeruzalémě je uzavřeno.

Mezi hosty bude i palestinský vůdce Mahmúd Abbás, kterého radikální organizace Hamas ale žádala, aby účast odvolal. Abbás nebyl na oficiální návštěvě Jeruzaléma od roku 2010. Podle palestinských zdrojů chce Abbás svou účastí na Peresově pohřbu dát najevo, že Palestinci stojí o mír a že si váží lidí, jako byl Peres.

Peres i Abbás byli v 90. letech při vyjednávání první izraelsko-palestinské mírové dohody, podepsané v roce 1993 v USA. Peres byl tehdy ministrem zahraničí, Abbás vyjednávačem v palestinské delegaci. Peres dostal za dohodu v roce 1994 spolu s premiérem Jicchakem Rabinem a palestinským vůdcem Jásirem Arafatem Nobelovu cenu za mír. Hamas ale Perese považuje za politika odpovědného za smrt mnoha Arabů. Na palestinských územích tato organizace dnešek vyhlásila dnem hněvu.

Newsletter