Jak jsou na tom Češi s řemeslem? Nejčastěji si zavolají domů instalatéry a elektrikáře, ukázal průzkum

Jaký typ řemeslných služeb si Češi objednávají nejčastěji? Mezi nejvíce poptávané patří instalatérské (85 %) a elektrikářské práce (79 %). Ukázal to průzkum českého startupu Supersoused.cz, který přináší tržiště vzájemné sousedské výpomoci i montážní a instalační služby pro B2B partnery. Mezi další vyhledávané služby patří zednické a stavební práce (77 %), obkladačské práce (69 %) a zámečnické práce (62 %). Na dotazník odpovědělo celkem 182 respondentů převážně z Prahy, Brna a dalších velkých českých měst.

„Řemeslníka si lidé zavolají nejčastěji na odborné služby, mezi kterými dlouhodobě vedou instalatérské a elektrikářské práce, naopak drobné opravy si dělají zpravidla svépomocí. Zvláštní kapitolou je pak montáž nábytku, kterou stále více lidí nechává na profesionálech, ovšem ne všichni prodejci nabízí danou službu přímo při nákupu produktu. Na trhu tak přetrvává silná poptávka po odbornících, kterých je stále nedostatek. Stejně tak chybí nabídka běžné práce, jako je úklid nebo údržba zahrady. V průzkumu se nám potvrdilo, že na vesnici má každý svého supersouseda, kdežto ve městech lidé poptávají především profesionály na tržišti sousedské pomoci, nebo je objednávají v rámci doplňkové služby,“ říká Žaneta Huňková, CEO Supersoused.cz.

Většina dotazovaných (45 %) si objednává řemeslné služby jednou až dvakrát do roka. Jednou ročně vyhledá pomoc pouze pětina (19 %) respondentů a 25 % lidí využilo řemeslníky třikrát až pětkrát. Většina (70 %) je pak ochotna si připlatit za flexibilitu.

Za práci instalatérů a elektrikářů očekávají zákazníci taxu 200 až 300 korun za hodinu

Jaká jsou očekávání ohledně cen za řemeslné služby? Průzkum ukázal, že za instalatérské a elektroinstalační práce jsou lidé většinou ochotni zaplatit 200–300 korun za hodinu. Stejně tak za pokládku podlah a podkladů, opravy a zapojení elektrospotřebičů a za zámečnické nebo zednické práce. Nejméně jsou pak zákazníci ochotni zaplatit za úklid a údržbu domu, kde očekávají většinou cenu 100–150 korun za hodinu, jen zanedbatelně menší část respondentů je ochotna zaplatit 151–200 korun za hodinu. Podobné částky by dotazovaní očekávali u drobných oprav v domácnosti a montáže nábytku.

„Průzkum nám potvrdil, že na tržišti sousedské pomoci hledají uživatelé v první řadě co nejnižší cenu. Tomu odpovídá i očekávaná taxa, která je hodně pod tržní cenou. Připlatit jsou ochotni v případě, že jde o spolehlivého řemeslníka s dobrým hodnocením, nebo za práci na počkání. Druhým kritériem je pak kvalita a odbornost – to se týká především supersousedů z našeho interního týmu, jejichž služby nabízíme i svým B2B partnerům. Tomu odpovídá také vyšší cena, kterou jsou pak lidé ochotni zaplatit,“ vysvětluje Žaneta Huňková.

Průzkumu se zúčastnilo 182 respondentů, většinou z Prahy, Brna a dalších velkých českých měst. Z toho 71 % tvořily ženy. Nejvíce zastoupená byla věková skupina 45–64 let (41 %), dále pak 26–44 let (35 %) a senioři 65–74 let (20 %). Nejčastěji se jednalo o lidi s vysokoškolským vzděláním (55 %) obývající byt (71 %) v osobním vlastnictví (76 %).

Více o Supersoused.cz

Supersoused.cz je tržiště vzájemné sousedské výpomoci, které propojuje lidi se zručnými kutily a řemeslníky. Zároveň zajišťuje i kvalifikovanou montáž produktů byznysovým partnerům v čele s nábytkářským lídrem IKEA nebo další služby pro Global Assistance a Europ Assistance. Startup má ambici digitalizovat řemeslo v celé jeho šíři, od odborných služeb po běžnou výpomoc v domácnosti. To vše je dostupné na uživatelsky přívětivé platformě, kde své služby nabízí 6 200 profesionálů, brigádníků i zručných seniorů. Startup nyní zpracovává k tisícovce objednávek měsíčně, mezi které patří například montážní služby, instalatérské práce, zapojení spotřebičů či malování pokojů.

Newsletter