Jak se dívá analytik menšinového akcionáře Arca na výsledky VIG?

Na výsledcích největší rakouské pojišťovny Vienna Insurance Group AG (VIG) je pozitivní, že po několika kvartálech opět došlo k růstu předepsaného pojistného, které rostlo i přes očekávaný pokles jednorázového životního pojištění. Růst byl tažen především Rumunskem a dalšími „novými“ trhy, kde se samozřejmě z menších hodnot roste snadněji. Serveru Roklen24 to sdělil analytik Skupiny Arca Capital Mojmír Vančura. Arca Capital je jedním z největších minoritních akcionářů pojišťovny VIG.

Vývoj na klíčových trzích – Rakousko, Česko, Slovensko – byl podle Vančury stále ovlivněný poklesem jednorázového životního pojištění. Celkově ale meziročně rostlo předepsané pojistné ve všech segmentech s výjimkou jednorázového životního pojištění a to je pozitivní obrat.

„Z hlediska zisku považujeme za důležité, že výsledky byly v souladu s očekáváním a hlavně, že společnost stále drží svůj roční cíl zisku před zdaněním ve výši kolem 400 milionů eur. S výjimkou předem avizované změny ocenění neziskových bytových družstev, což je ale dáno regulátorem, nedošlo k žádnému negativnímu překvapení, na které jsme byli zvyklí v loňském roce, což může být další známka pozitivního obratu,“ dodal.

Pojišťovně VIG klesl v pololetí zisk před zdaněním o 17,5 %

Vančura uvedl, že VIG podniká ve finančním sektoru, který je konzervativní a tím i velmi citlivý na jakékoliv neočekávané negativní zprávy. „Dopad nemilých překvapení ovlivňujících ziskovost, jako byl např. loňský odpis IT, můžeme nyní sledovat na kurzu akcie. Opětovné obnovení důvěry si vyžádá nějaký čas a bude k tomu potřeba také potvrzení schopnosti managementu plnit své cíle. My z pozice minoritního akcionáře činnost managementu a hospodaření společnosti bedlivě sledujeme a v případě jakéhokoliv pochybení jsme připraveni se aktivně bránit, abychom svou investici ochránili,“ uvádí Vančura.

Vzhledem k prostředí nízkých úrokových sazeb nicméně analytik považuje aktuální vývoj hospodaření za celkem pozitivní, což potvrzuje i rating A+ od Standard&Poor’s se stabilním výhledem. „Mimochodem, to dělá z VIGu společnost s nejlepším ratingem v ATX indexu,“ upozornil s tím, že pokles cen akcií, kterého jsme v tomto roce svědky, považuje za přehnaný a tažený hlavně negativním sentimentem, což je patrné i z porovnání vývoje kurzu akcie a EPS v předchozích letech.

VIG je předním specialistou na pojištění v Rakousku a v zemích střední a východní Evropy. Koncern tvoří zhruba 50 společností ve 25 zemích, s jeho akciemi se obchoduje také na pražské burze. V České republice VIG působí prostřednictvím Kooperativy, České podnikatelské pojišťovny a Pojišťovny České spořitelny.

Newsletter