Jak vybírat střední školu, aby absolventi našli dobré uplatnění trhu?

Výběr střední školy představuje první důležitý krok pro budoucí kariéru mladého člověka. Žáci devátých tříd základních škol mají spolu se svými rodiči nejvyšší čas rozhodnout se, na jakou střední školu podají přihlášku. Termín pro odevzdání žádostí vyprší 1. března.

Špatná volba může přitom začínajícímu studentovi zkomplikovat jeho profesní dráhu – například v případě, že vsadí na gymnaziální vzdělání, na které později nenaváže vysokou školou. „Gymnázium představuje dobrou přípravu na další studium. Pokud však někdo neuvažuje o vysoké škole, je lepší vybrat jiný typ středoškolské průpravy,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.

Absolventi gymnázií, kteří nepokračují ve studiu na vysoké škole, nacházejí uplatnění převážně na administrativních pozicích. Tam na ně však čeká přetlak uchazečů i v dobách nízké nezaměstnanosti. Průbojnější z nich se uplatní na pozicích obchodních zástupců.

Lepší volbou tak může být sázka na konkrétní řemeslo. Právě nyní například na trhu práce chybí profese, jakými jsou nábytkář, čalouník, zedník, elektrikář, obráběč, klempíř, řezník či kuchař. Volba kvalitního vzdělání v těchto a dalších řemeslných oborech je dobrým příslibem pro budoucí kariéru.

Určitě však není dobré vsadit na nejbližší učiliště nebo střední školu. Vyplatí se sledovat reference a různé statistiky hodnotící kvalitu jednotlivých škol. Také je dobré posoudit vlohy dítěte, uvědomit si, v čem vyniká a nenutit ho do zaměření, které ho nebude bavit studovat ani v praktickém životě vykonávat.

A jak řeší nedostatek pracovníků v některých oborech přímo ve firmách? „Snaží se suplovat nedostatečnou kvalitu vzdělávání na učilištích a jiných středních školách spolu s nedostatkem lidí svým vlastním vzdělávacím procesem. Pro některé pozice si tak lidi vyškolí a zaučí vlastními silami,“ uvádí Tomáš Surka.

Newsletter