Jak vypadaly dosavadní investice čínských firem v ČR?

V ČR dosud Číňané vytvořili něco přes 1000 pracovních míst, shrnuje přehled čtk. Mezi největší investice dosud patřila továrna výrobce LCD televizorů Changhong Europe Electric u Nymburka nebo závod státní společnosti Shanghai Maling na výrobu konzervovaného masa na Teplicku.

Podle deníku E15 vznikne letos v plzeňském průmyslovém parku developerské společnosti CTP továrna čínského výrobce obrazovek a další elektroniky Hisense. Čínský koncern vytvoří v západních Čechách kolem stovky pracovních míst.

Zájem o vstup na český trh má v blízké době také jedna z největších čínských bank China Construction Bank (CCB), která hodlá otevřít pobočku v Praze. Otevření pobočky v Praze v současnosti chystá také Bank of China. Ta začne v Česku působit do konce letošního roku, sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců.

Čínský internetový prodejce Alibaba má údajně zájem o pozemky v chebské průmyslové zóně a čínská provincie Che-pej chce v lázeňské zóně v Pasohlávkách na Brněnsku vybudovat lázeňské centrum za více než dvě miliardy korun.

V pátek a dnes bylo oznámeno, že masivní investice do ČR plánuje čínská společnost CEFC, která nakoupí významné podíly v několika českých firmách. Získá fotbalový klub Slavia Praha, téměř poloviční podíl v letecké společnosti Travel Service, se společností Pivovary Lobkowicz se dohodla, že v ní spolu s partnery převezme 79,4 procenta. CEFC bude také strategickým partnerem společnosti Médea Group a vydavatelství Empresa Media.

 

CEFC již letos v květnu získala pětiprocentní podíl v česko-slovenské finanční skupině J&T a počátkem září byl její podíl prostřednictvím dceřiné společnosti CEFC Hainan International Holdings CO. navýšen na deset procent a firma by měla zájem o navýšení podílu na 30 procent.

V prosinci loňského roku podepsal memorandum o spolupráci s CEFC český výrobce luxusního skla Moser, který letos v dubnu otevřel svoji prodejní galerii v Šanghaji.

Čínská CEFC převezme téměř poloviční podíl v Travel Service

Loni do Česka přijelo celkem 211.000 čínských turistů. V letošním roce by k nám mohlo dorazit podle odhadu CzechTourism až 300.000 čínských turistů. Od 23. září začnou létat třikrát týdně čínské aerolinie Hainan Airlines mezi Prahou a Pekingem. Linku by ročně mělo využít asi 60.000 cestujících. Také útraty čínských turistů v Česku rychle rostou. V březnu a červnu dokonce Číňané poprvé utratili v tuzemských obchodech více než Rusové.

V královéhradecké nemocnici letos v červnu vzniklo centrum pro výzkum čínské medicíny, v budoucnu by v nemocnici měla vzniknout celá klinika zabývající se tradičními způsoby léčby. První ambulance čínských lékařů, kteří nabídnou pacientům možnost léčby tradiční čínskou medicínou, zde začne fungovat v září. Nové centrum tradiční čínské medicíny otevřely letos také Lázně Bohdaneč, Od příštího roku by měla klinika čínské medicíny fungovat i v mladoboleslavské nemocnici.

Newsletter