Jak zabezpečit mobilní telefon a připojení na cestách?

Cestujete s mobilním telefonem? Jezdíte na dovolenou, ale třeba i pracovní cesty a máte mobilní telefon neustále u sebe? Ať už je to kvůli vyřizování pracovních e-mailů nebo pořizování osobních fotografií a jejich vystavování na sociální sítě, může se stát, že o mobil přijdete, ať už fyzicky – ztratíte ho, nebo vám ho ukradnou, či virtuálně. Někdo do něj získá přístup, pořídíte si škodlivou aplikaci, připojíte se k nezabezpečené Wi-Fi, útočník získá přihlašovací údaje, přístup k e-mailu, sociálním sítím, či se ještě v horším případě dostane do vaší firemní sítě.

„Mobilní telefon je nutné chránit proti ukradení a zneužití důsledným zamykáním, ať už heslem, otiskem prstu, odemčením obličejem samotného telefonu, ale i SIM karty, která by měla mít samostatný PIN. Pamatujte přitom i na zálohování dat, udržování aplikací prostřednictvím aktualizací i samotného telefonu,“ doporučuje Ivan Svoboda, poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect.

Do bezpečného chování uživatele mobilního telefonu patří i neponechání mobilu bez dozoru. Na cestách se pak vyvarujte stahování mobilních aplikací, zejména těch, u kterých si nejste jisti jejich původem. Hrozbou může být i phishing, sociální inženýrství, klikání na neznámé odkazy a stahování neznámých souborů vůbec.

Preventivní charakter má dle odborníka ze společnosti Anect zcela určitě ochrana přístupu k účtům všech důležitých služeb tzv. dvoufaktorovým ověřením. Na cesty pak Ivan Svoboda doporučuje přibalit si bezpečně uložené náhradní/offline kódy pro toto dvoufaktorové ověření, které při ztrátě telefonu uživateli umožní rychle se přihlásit na své účty a změnit hesla. „Nespoléhejte se na to, že mobilní telefon vám zprostředkuje všechna uložená hesla. V okamžiku, kdy ho nebudete mít, se dostanete do slepé uličky. Případné zadávání přihlašovacích údajů velmi pečlivě hlídejte, musíte mít jistotu, že je opravdu zadáváte tam, kam patří, nikoliv na nějakou zákeřnou phishingovou aktivitu,“ dodává.

Vyplatí se také nepodceňovat zálohování mobilního telefonu, ideálně do cloudu (ať už iCloud nebo řešení od Google). V případě ztráty či poškození na cestě se může hodit pro rychlé obnovení, a uživatel tak nepřijde o fotografie a další důležité soubory.

Pokud je to možné, vyhněte se využívání Wi-Fi, při cestování je nejbezpečnější důsledně využívat mobilní internetové připojení. V zemích s příliš nákladným roamingem je možné pořídit místní SIM kartu nebo mobilní Wi-Fi hotspot. Připojování na neznámé Wi-Fi sítě je rizikové, a přestože dbáte všech zásad bezpečnosti, hlídáte si šifrovaná připojení, používáte pouze https/ssl, možných způsobů, jak útočit na důvěřivé uživatele Wi-Fi, je poměrně hodně. Pomoci může VPN, tedy virtuální privátní síť, která by v případě firemních zařízení měla patřit mezi povinnou výbavu.

Vyvarujte se pak rovněž připojování mobilních telefonů na nabíječky a nabíjecí kabely neznámého původu nebo dostupných jako “veřejná služba”. Bezpečné chování předpokládá, že telefon zásadně nabíjíte z vlastní nabíječky a vlastního kabelu. Máte-li velké nároky na baterii a mobil je nesplňuje, doplňte do výbavy powerbanku se slušnou kapacitou.

Váš telefon pochopitelně nepatří do cizích rukou, ale pokud je něco takového nutné, je dobré využít režim “hosta” v telefonech využívajících systém Android. Nebo zkrátka telefon nikomu dalšímu nepůjčovat.

Cizí ruce bohužel mohou patřit ale i aktivnímu celníkovi na hranicích, který se rozhodne pro kontrolu kompletního obsahu vašeho mobilního telefonu. „Před odjezdem do zahraničí si proto ověřte, zda něco takového může nastat. Pokud ano, je lepší telefon buď nemít a pořídit si ho až v cílové destinaci, nebo ho předem kompletně promazat. Pokud se váš telefon dostane do takových cizích rukou nekontrolovaně, je možné i to, že do něj bude přidán software, který je spíše malware či spyware. A zbavit se něčeho takového je často možné jen továrním nastavením, existují ale i technologie, které z mobilního telefonu už nikdy nedostanete,“ uzavírá poradce pro kybernetickou bezpečnost společnosti Anect.

Newsletter