Jaké jsou nyní nejlepší investiční příležitosti?

Z médií se na nás valí záplava protichůdných informací. Česká ekonomika klesá, světové akcie rostou, zlato padá. Na co by se měli čeští investoři zaměřit?

Česká ekonomika se v roce 2020 propadla o historicky rekordních 5,6 %. Firmy v cestovním ruchu, dopravě, stravování nebo část kamenných obchodů trpěly ještě více. Z hluboké recese se bude podle analytiků vzpamatovávat nejméně další dva roky.

Ne všechny společnosti jsou na tom ale vysloveně špatně. Třeba průmysl je zatím proti covidu v podstatě imunní a eshopy zvyšují své prodeje raketovým tempem.

Mnoho českých investorů si nyní více než jindy klade otázku, kam je nejlepší směřovat volné finanční prostředky. V krizi se často mluví o zlatě jako formě zajištění hodnoty. Jeho cena však dosáhla ročního maxima vloni začátku srpna a od té doby klesá.

Naproti tomu burzovní index S&P 500 zahrnující 500 největších firem na americkém akciovém trhu stoupl za stejnou dobu o téměř 60 % na nová historická maxima. Z tohoto pohledu se zdá, že zatím většina investorů na světě vidí budoucnost optimisticky.

My jsme vloni v době velké nejistoty a prudkých poklesů trhu našim klientům radili, aby je využili pro rozšíření své investice. Protože nikdo neví, kdy cena dosáhne dno, doporučovali jsme jim vložit vždy stejnou fixní investici ve výši 10 % při poklesu trhu o každých 10 %.

Výsledkem naší strategie je, že náš hypotetický investor získal za 7 měsíců skoro 15 % výnosu proti původnímu portfoliu, jinými slovy téměř 25 % p. a. A v letošním roce je to do prvního dubnového týdny dalších 10 %.

Ne každému ale vyhovuje vkládat peníze do akcií. Češi jsou obecně konzervativní investoři a hledají jistější formy vkladu. Například fondy komerčních nemovitostí vykazují skvělé výsledky a mají navíc výhodu, že jsou proticyklické. Dají se tedy využít i jako součást investičního portfolia zajišťujících třeba vklad do akcií nebo firemních dluhopisů.

Často se nás lidé ptají na státem podporované formy spoření, jako jsou doplňkové penzijní spoření nebo stavební spoření. Obecně ho můžeme doporučit jen v ojedinělých případech, kdy se jedná o kratší dobu spoření a menší částky.

Pro všechny druhy investic ale platí dlouhodobě jedno pravidlo. Ať už hledáte co nejbezpečnější formu uložení svých peněz nebo co nejvyšší výnos, ideální je ukládat dlouhodobě stejnou částku a zachovat si klidnou hlavu, pokud se situace dočasně nevyvíjí podle vašich představ. Díky tomu může i drobný investor dosahovat dlouhodobě pěkného zhodnocení svých peněz.

Petr Krajcigr EFA

Investiční poradce Financehb.cz

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter