Dolarový index obrátil do zisku. Euro proti dolaru umazalo část předchozích zisků, drží se však stále nad 1,2000 EURUSD. Měny regionu střední a východní Evropy oslabují. Koruna se posunula nad 26,30 za euro.

Japan Credit Rating Agency zvýšila ratingové hodnocení České republiky

Japonská ratingová agentura JCR dnes vylepšila ratingové hodnocení České republiky. Hodnocení dlouhodobých závazků v cizích měnách zvýšila ze stupně A+ na AA-, u dlouhodobých závazků v domácí měně (tzn. českých korunách) došlo ke zvýšení z AA- na stupeň AA. Výhled byl v důsledku zlepšení ratingu v obou případech změněn z pozitivního na stabilní.

„Zlepšení ratingu vnímám jako dobré hodnocení hospodářské politiky vlády a také potvrzení, že naše vytrvalé úsilí o maximálně efektivní a zodpovědnou správu státního dluhu je pro finanční trhy srozumitelné,“ uvedla ministryně financí Alena Schillerová. Stabilní výhled v hodnocení České republiky, které je dlouhodobě mezi pěti nejméně zadluženými státy EU, potvrdila v pátek 20. července také ratingová agentura Standard & Poor’s.

Agentura JRC při vylepšení ratingu ČR zohlednila přebytkové hospodaření sektoru vládních institucí v letech 2016 (0,7 % HDP) a 2017 (1,6 % HDP), pokračující pokles zadlužení v poměru k HDP a bezproblémové ukončení kurzového závazku ČNB. Pozitivně vnímá rovněž vznik koaliční vlády s důvěrou Poslanecké sněmovny, od které očekává, že bude plnit fiskální pravidla EU.

“Zlepšení ratingu ze strany japonské agentury je citlivě vnímáno zejména na rostoucích asijských trzích a u asijských investorů, jejichž význam pro světovou ekonomiku stále narůstá“, doplnila ministryně financí Alena Schillerová.

Lepší ratingové hodnocení finančních závazků ČR umožňuje Ministerstvu financí úspornější financování státního dluhu, respektove i ostatním subjektům v ekonomice, jejichž úvěrové hodnocení se odvíjí od ratingu ČR jako celku. V loňském roce se poprvé od roku 2010 podařilo snížit čisté výdaje na obsluhu státního dluhu pod hranici 40 mld. Kč. V uplynulém týdnu Ministerstvo financí zveřejnilo Čtvrtletní zprávu o řízení státního dluhu za druhé čtvrtletí roku 2018, kdy se mimo jiné podařilo výhodně předfinancovat na srpnovou splátku Dluhopisu České republiky, 2003 – 2018, 4,60 % v celkové jmenovité hodnotě 74,4 mld. Kč.

Newsletter