Japonská centrální banka srazila výhled inflace pro příští rok

Japonská centrální banka dnes snížila odhad inflace pro příští fiskální rok, který začíná v dubnu. Z původně předpokládaného 1,7% tempa je nově pouze jedno procento. Rozsáhlý program nákupů dluhopisů ale podle očekávání nerozšířila. Vyplývá to z dnešního oznámení banky. 

Japonsko má třetí největší ekonomiku na světě, po loňském zvýšení prodejní daně a následném utlumení poptávky se ale potýká s hospodářskou recesí.

Centrální banka (BoJ) nově předpokládá, že v současném fiskálním roce, který končí v březnu, klesne domácí ekonomika o 0,5 procenta místo původně předpokládaného růstu o 0,5 procenta. Pro příští fiskální rok již BoJ předpovídá zrychlení ekonomiky na 2,1 procenta.

BoJ loni v říjnu šokovala trhy, když se rozhodla rozšířit svůj rozsáhlý program nákupu dluhopisů a dalších aktiv o další desítky miliard jenů ročně, aby tak podpořila domácí ekonomiku. Banka dnes tento program nezměnila. O rok ale prodloužila dva programy půjček, které mají podpořit komerční banky k dalšímu poskytování úvěrů. 

Cílem BOJ je dotlačit míru inflace na dvě procenta. Kvůli propadu světových cen ropy se japonským centrálním bankéřům tento cíl v tuto chvíli vzdaluje. Pro fiskální rok 2016-2017 ale BoJ předpovídá zvýšení inflace na 2,2 procenta. 

Newsletter