Japonská ekonomika rostla v prvním čtvrtletí nejrychleji za rok

Japonská ekonomika v prvním čtvrtletí rostla nejrychleji za poslední rok díky mírnému zvýšení spotřeby a kapitálových výdajů. Hrubý domácí produkt třetí největší ekonomiky světa se v celoročním přepočtu zvýšil o 2,4 procenta po růstu o 1,1 procenta v předchozích třech měsících, uvedla vláda. Zpráva je dalším důkazem toho, že zemi se po loňské recesi začíná dařit.     

Výsledky překonaly odhady analytiků dotazovaných agenturou Thomson Reuters, kteří očekávali v průměru zvýšení HDP o 1,5 procenta. Údaje zřejmě potěší politiky, kteří doufají, že firmy zvýší kapitálové výdaje a mzdy natolik, aby to oživilo ekonomiku a ukončilo deflaci, tedy pokles spotřebitelských cen.     

Ve srovnání s předchozími třemi měsíci ekonomika stoupla o 0,6 procenta. Analytici čekali zvýšení jen o 0,4 procenta.     

Zprávu bude pozorně hodnotit také japonská centrální banka na dvoudenním zasedání svého měnového výboru, které skončí v pátek. Všeobecně se očekává, že banka zachová svůj masivní stimulační program a příznivé hodnocení ekonomického vývoje země.     

Soukromá spotřeba se za leden až březen zvýšila o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v předchozích třech měsících. Soukromá spotřeba má na celkovém HDP podíl téměř 60 procent. Kapitálové výdaje vzrostly o 0,4 procenta. To bylo sice méně než 0,8 procenta, které čekali analytici, avšak výdaje rostly poprvé za čtyři čtvrtletí. Oživení firemních investic je považováno za důležité pro stabilní ekonomický růst a inflaci.     

Vysoký dovoz však překonal vývoz podpořený slabým jenem, což mělo negativní dopad na růst. 

Newsletter