Japonská společnost odškodní Číňany kvůli nuceným pracím za války

Japonská společnost Mitsubishi Materials vyplatí odškodnění čínským pracovníkům, které během druhé světové války nutila pracovat ve svých dolech. Oznámila to dnes firma, která se na kompenzacích dohodla se zástupci dotčených pracovníků. Urovnání se týká zhruba 3700 obětí nebo pozůstalých po těch, kteří mezitím zemřeli. Každý z dotčených obdrží kromě omluvy také odškodné 100.000 jüanů (367.000 Kč).

Oběti patří ke zhruba 40.000 Číňanů, kteří byli na počátku 40. letech minulého století přivezeni na nucené práce do Japonska, aby nahradili nedostávající se pracovní sílu. Mnoho z nich zemřelo na podvýživu i na následky krutého zacházení.

Oběti, kterých se urovnání týká, byly nuceny pracovat v desítce uhelných dolů provozovaných společností Mitsubishi Mining Corporation, jak se Mitsubishi Materials tehdy nazývala.

„Druhá světová válka skončila před 70 lety. Náš případ nucené práce dnes konečně dospěl k rozuzlení. Tento případ jsme vyhráli,“ řekl podle agentury AP novinářům sedmaosmdesátiletý Jen Jü-čcheng, který je jednou z obětí.

Japonsko v roce 1937 provedlo invazi do Číny a části této země ovládalo až do porážky Tokia v druhé světové válce v roce 1945. Vláda v Pekingu má za to, že Japonsko není ochotno odčinit svou válečnou minulost, což poškodilo vztahy mezi oběma zeměmi.

Mitsubishi Materials se loni stala první významnou japonskou skupinou, která se omluvila za to, že během druhé světové války využívala k nuceným pracím americké válečné zajatce, napsala agentura Reuters.

Newsletter