Japonská Toshiba odhalila účetní skandál v plné kráse. Akcie přesto +6 %

V posledních několika letech byly provozní výsledky japonské společnosti Toshiba uměle nadhodnoceny o celkovou částku zhruba 152 miliard jenů, tedy přibližně 1,2 miliardy dolarů. Uvedla to nezávisle provedená zpráva po propuknutí účetního skandálu, v němž mají prsty vrcholní manažeři firmy, z nichž někteří stále Toshibu řídí. Zprávou odhadnutá míra nadhodnocení zisku je přitom trojnásobkem původního odhadu společnosti.

Vyšetřování: Toshiba od 2008 nadhodnotila své výsledky o 30,5 miliardy korun

Jak se ale říká – nejhorší je nejistota. Tím lze vysvětlit fakt, že akcie Toshiby přes tuto zprávu dnes na tokijské burze uzavřely se ziskem přesahujícím 6 %. Obavy zkrátka mohou skončit, škoda je kvantifikována a investoři vědí, na čem jsou.

Společnost po závěru obchodování v Japonsku uvedla, že CEO Hisao Tanaka i místopředseda představenstva Norio Sasaki rezignují a vedení firmy převezme dosavadní předseda správní rady Masashi Muromachi.

Nesprávné účetní praktiky Toshiby sahají až do roku 2008 a podle vyšetřování byly úmyslné. Jde o největší firemní skandál v Japonsku od roku 2011, kdy byly odhaleny problémy tamního výrobce fotoaparátů a zdravotnického zařízení Olympus.

Newsletter