Japonská vláda hájí Toyotu před Trumpovou kritikou

Japonská vláda se dnes postavila za tamní automobilku Toyota Motor, která se ve čtvrtek stala terčem kritiky budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa kvůli plánům na výstavbu továrny v Mexiku. Informuje o tom agentura Reuters.

Mluvčí japonské vlády Jošihide Suga označil Toyotu za „důležitého firemního občana“ Spojených států. Japonský ministr obchodu Hirošige Seko prohlásil, že japonské podniky v USA přispívají k zaměstnanosti a přispívat k ní budou i nadále.

„Toyota Motor uvedla, že postaví novou továrnu v mexickém Baja, kde bude vyrábět vozy Corolla pro Spojené státy. Nic takového! Postavte závod v USA, nebo při dovozu budete platit vysokou daň!“ napsal ve čtvrtek Trump na svém twitterovém účtu.

Trump ale ve svém prohlášení zaměnil již existující továrnu Toyoty v mexickém státě Baja California hraničícím s USA za továrnu v jiném mexickém městě Guanajuato, jejíž výstavba začala loni v listopadu. Závod v Guanajuatu by měl zahájit provoz v roce 2019 a měla by se do něj přesunout výroba vozů Corolla z Kanady.

Toyota v reakci na Trumpovo prohlášení uvedla, že nová továrna nebude mít žádný vliv na výrobu ani na pracovní místa ve Spojených státech. Upozornila také, že v USA působí už šest desetiletí a investovala tam zhruba 22 miliard dolarů (560 miliard Kč) do aktivit, které zahrnují deset výrobních závodů, 136.000 zaměstnanců a 1500 prodejců.

Akcie Toyoty dnes v reakci na Trumpovo sdělení oslabily až o tři procenta, obchodování na tokijské burze ale nakonec uzavřely se ztrátou 1,7 procenta. Dolů zamířily také akcie japonských automobilek Honda Motor a Nissan Motor. „Domníváme se, že dopad na podnikové výsledky bude omezený,“ řekl analytik Akira Kišimoto ze společnosti JP Morgan. „Je třeba k tomu přistupovat s chladnou hlavou,“ dodal.

Americkou automobilku Ford Motor už Trumpův tlak přinutil zrušit plán na výstavbu nové továrny na výrobu malých vozů v Mexiku. Budoucí prezident USA tento týden kvůli výrobě v Mexiku kritizoval rovněž největší americkou automobilku General Motors.

Newsletter