Dolar proti euru mírně slábne nad hranici 1,1730 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Z měn regionu je v mírném zisku zlotý a koruna. Domácí měna se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

Japonská vláda: O zvýšení daně rozhodneme dle růstu ekonomiky za 3Q

Japonská vláda podle svého premiéra Šinzóa Abeho čeká na pondělní údaje o hospodářském růstu země za třetí čtvrtletí a poté rozhodne, zda Japonsko znovu zvýší prodejní daň.

Řekl to agentuře Reuters tiskový mluvčí japonského ministerstva zahraničí Kuni Sato, podle kterého Abe takto informoval své kolegy na setkání skupiny největších ekonomik světa G20. Spekulace o odložení daně způsobila v posledních dnech vysoký růst japonských akcií. Naopak jen se vůči dolaru propadl na nejnižší hodnotu za sedm let.    

Analytici očekávají, že japonská ekonomika ve 3Q rostla v celoročním přepočtu o 2,1 procenta. Tento výsledek by umožnil vládě zvýšit od příštího roku daň z obratu, v rámci plánu snížení veřejného dluhu. 

Japonsko již od dubna zvýšilo prodejní daň z pěti na osm procent a od příštího roku se má tato daň zvýšit o další dva procentní body na deset procent. Ekonomové se však obávají, že další zvýšení daně sníží výdaje spotřebitelů a bude mít negativní dopad na ekonomický růst země. V letošním druhém čtvrtletí se ekonomika kvůli růstu daně propadla v celoročním přepočtu o 7,1 procenta, což byl nejhorší pokles od prvního čtvrtletí 2009. 

Newsletter