Japonská vláda reformuje daně, uleví firmám

Japonská vládní koalice schválila plány na reformu daní, jejíž součástí je snížení sazby daní právnických osob od dubna příštího roku. Vláda rovněž slíbila další pokles firemní daně v příštích letech. Nižší daně mají podpořit ziskovost firem a posílit ekonomický růst, napsala agentura Reuters.    

Skutečná firemní daň se má od dubna snížit o 2,5 procentního bodu na 32,1 procenta. Následující rok pak klesne na 31,3 procenta.     

Premiér Šinzó Abe slíbil letos v červnu snížit sazbu firemní daně v příštích letech pod 30 procent. Nižší daň má pomoci vytáhnout zemi z téměř dvě desetiletí trvající deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen. Letos Abe zrušil poplatek uvalený na firmy v roce 2012, který měl pomoci financovat obnovu po přírodním neštěstí. Abe doufá, že snížení daně přiměje firmy ke zvyšování mezd, což by mohlo vést spotřebitele k vyššímu utrácení, a k investicím.     

V současnosti horní sazba firemní daně v Japonsku činí 34,6 procenta a patří mezi nejvyšší v rozvinutém světě. Průměrná sazba firemní daně členských zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) činí 25 procent. 

Dost bylo staré Abenomiky?    

Po letech pomalého růstu však pouze 30 procent japonských firem skutečně platí dně. Zbytek je buď ztrátových nebo se jim snižuje zisk započtením ztrát z předchozích let. Nový návrh rovněž počítá s tím, že firmy si budou moci od roku 2017 odepsat z předchozího roku pouze polovinu ztrát. Nyní si mohou odepsat až 80 procent loňských ztrát.     

Japonská ekonomika se letos nečekaně propadla do recese. Mohlo za to dubnové zvýšení prodejní daně, které se negativné promítlo do výdajů spotřebitelů. Nový daňový plán vlády počítá s dalším zvýšením této daně od roku 2017 na deset procent. Rozšiřuje také program osvobození od daně pro individuální investory, kteří investují až pět milionů jenů (950.500 Kč) do akcií. 

Newsletter