Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Japonsko si připomenulo výročí zemětřesení a cunami z roku 2011

Tisíce Japonců si dnes pietními akcemi připomenuly oběti silného zemětřesení a následné vlny cunami, které si před šesti lety vyžádaly přes 18.000 obětí a pohřešovaných. Nejvíce lidí se sešlo k pietě na pobřeží v délce 500 kilometrů na severovýchodě ostrova Honšú, který byl katastrofou postižen nejvíce.

V pátek 11. března 2011 udeřilo na severovýchodě země zemětřesení o síle devíti stupňů, které bylo pátým nejsilnějším od roku 1900. Vyvolalo desetimetrovou přívalovou vlnu cunami, která zničila stovky kilometrů pobřeží ostrova Honšú. Nejpostiženější byla prefektura Mijagi a její středisko Sendai. Evakuovat bylo potřeba půl milionu lidí.

Ve městě Natori dnes přišlo na pietní shromáždění asi 100 lidí, většinou příbuzných a přátel dětí, které při katastrofě zemřely v místní škole. Do vzduchu byly na jejich památku vypuštěny balonky s nápisy „V naší paměti budete žít navždy“.

Televize NHK přinesla záběry na Japonce vhazující květiny do moře. Velký počet lidí se sešel ve městech Sendai, Išinomaki, Minamisanriku a Rikuzentakata.

Katastrofa zcela zničila jadernou elektrárnu Fukušima. Kvůli této jaderné katastrofě je mimo své domovy stále 123.000 lidí.

Celé Japonsko na památku obětí drželo ve 14:46 místního času (06:46 SEČ) minutu ticha. Právě v této chvíli zemětřesení před šesti lety udeřilo.

Oficiální vzpomínkové ceremonie v Tokiu se zúčastnil premiér Šinzó Abe. Zatímco při loňské vzpomínce byl i císařský pár, letos jej zastupoval císařův mladší syn Akišino s manželkou Kiko.

„Cunami zabila mého otce. Prací byl svázán s mořem a je možná přirozené, že zemřel právě takto. V mém srdci ale zůstal jenom smutek a lítost,“ řekl jeden z truchlících v Tokiu Jo Čiba.

Abe ujistil, že vláda se chce postarat „o duše i těla postižených“, chce napomoci k rozvoji poničených oblastí a že Japonsko hodlá také více přispívat na celosvětové úrovni na prevenci katastrof.

Mnoho z vystěhovaných ale viní vládu z toho, že se snaží uspíšit návrat lidí do kontaminovaných oblastí, aby byla situace normalizována před tokijskou olympiádou. „Vláda chce světu ukázat ještě před olympijskými hrami v roce 2020, že byla fukušimská havárie vyřešena,“ prohlásil před tokijskou pietou jeden z jejích účastníků Hiromu Murata.

Většina měst zničených zemětřesením byla prozatím obnovena jen zčásti. Podle agentury AP mají místní správy problém novou výstavbu financovat. Ve většině zasažených míst se snižuje počet obyvatel, i když tam díky výstavbě přibývá pracovních příležitostí.

Vláda do roku 2015 na obnovu utratila 26 trilionů jenů (5,6 trilionu Kč), ale do roku 2020 má jít na výstavbu „jenom“ 6,5 trilionu jenů. Jednak se nedostává dělníků, jednak zůstala pětina nově postavených domů neobsazena.

Vláda zatím také dotovala bydlení lidem, kteří prchli před radiací ve Fukušimě. Je jich stále 123.000, ale ti, kteří bydleli v zónách, jež nyní už vláda neřadí k zamořeným, o dotace přijdou. Pomalu se také vzpamatovává rybářství, které se dosud nedostalo na úroveň z roku 2010.

 

Newsletter