Japonský jen kvůli nervozitě z brexitu posiluje, libra klesá

Japonský jen dnes na devizových trzích opět posiluje, k euru i k britské libře se vyhoupl na nejvyšší hodnotu za tři roky. K růstu japonské měny přispívají obavy investorů před britským referendem o setrvání v Evropské unii.

Jen vůči společné evropské měně dnes přidal více než jedno procento na 119,05 JPY, což je nejvyšší úroveň od února 2013. Více než procento přidala japonská měna také k britské libře, vůči které se dopoledne dostala až na 150,16 JPY, tedy nejvyšší úroveň od srpna 2013. Před polednem SELČ jen dále posílil a vykazoval k libře nárůst již 1,6 procenta. Vůči americkému dolaru se jen vyšvihl až na šestitýdenní maximum. Přírůstek v tomto případě činil až jedno procento.

Znepokojení, že Britové by se v referendu 23. června mohli rozhodnout pro odchod z unijní osmadvacítky, doléhá na britskou měnu již od konce minulého roku. Ostatní přední světové měny se ale před touto nervozitou zdály být až dosud do velké míry uchráněny, napsala agentura Reuters.

Průzkumy veřejného mínění v posledních týdnech předznamenávaly velmi těsný výsledek referenda. Sázková kancelář Betfair však dnes uvedla, že pravděpodobnost, že se Britové rozhodnou pro setrvání země v EU, v posledních dnech výrazně klesla. Britská sázková kancelář William Hill mezitím dnes uvedla, že na šanci, že výsledkem referenda bude „ne“ Evropské unii, stanovila svůj dosud nejnižší kurz sedm ku čtyřem.

Japonské měně podle analytiků k růstu pomáhá i naděje, že americká centrální banka (Fed) v závěru svého dvoudenního zasedání tento týden nasadí opatrný tón, pokud jde o možnost dalšího zvyšování úrokových sazeb.

Newsletter