Japonský jen oslabil po zprávě o stimulačním plánu vlády v Tokiu

Japonský jen dnes výrazně oslabil kvůli zprávě o překvapivě rozsáhlých opatřeních japonské vlády na podporu ekonomiky. Vládní plán zvyšuje tlak na japonskou centrální banku, aby na svém pátečním zasedání přispěla ke stimulaci hospodářského růstu dalším uvolněním měnové politiky.

Kolem 16:00 SELČ dolar vůči jenu vykazoval nárůst o zhruba procento na 105,80 JPY. Euro si vůči jenu připisovalo 1,2 procenta na 116,45 JPY. Vůči dolaru zůstal kurz jednotné evropské měny bez výraznějších změn v blízkosti 1,1 USD.

Japonský premiér Šinzó Abe dnes oznámil, že jeho vláda pracuje na masivním souboru opatření, který má podpořit japonskou ekonomiku. Představen bude příští týden a jeho objem přesáhne 28 bilionů jenů (6,5 bilionu Kč). Bude tak o zhruba osm bilionů jenů větší, než činily dosavadní odhady.

Ve Spojených státech dnes končí dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed). Předpokládá se, že banka tento týden ponechá své úrokové sazby beze změny. Investoři však čekají na její prohlášení, díky kterému by si mohli učinit lepší představu o budoucím vývoji měnové politiky ve Spojených státech.

Newsletter