Japonský premiér se rozhodl odložit zvýšení daně z obratu

Japonský premiér Šinzó Abe se rozhodl odložit plánované zvýšení daně z obratu o dva a půl roku. Premiér to dnes oznámil zákonodárcům. Daň se měla podle dřívějších plánů od jara příštího roku zvýšit na deset procent z nynějších osmi. Odklad tohoto kroku by měl podpořit oživení japonské ekonomiky.

Abe svým rozhodnutím zřejmě potěší většinu voličů před červencovými volbami do horní komory parlamentu. Odklad zvýšení daně nicméně vyvolává pochybnosti ohledně premiérových plánů na omezení rozsáhlého veřejného dluhu a na financování rostoucích sociálních výdajů spojených se stárnutím populace.

„Mám velmi silné obavy o rozpočtovou disciplínu,“ řekl analytik Hiroši Širaiši ze společnosti BNP Paribas Securities. „Vstupujeme na potenciálně nebezpečnou cestu, protože jakmile jednou s takovou politikou začnete, je těžké ji ukončit. A když už to uděláte, zasáhnete tím ekonomiku,“ citovala jej agentura Reuters.

Někteří ekonomové se nyní obávají zhoršení úvěrového hodnocení Japonska, jež by pravděpodobně vedlo k růstu nákladů na půjčky.

Premiér Abe přitom zvýšení nepopulární daně z obratu odkládá už podruhé. Japonsko tuto daň zvýšilo naposledy v dubnu 2014, a to z pěti na osm procent. Tento krok tehdy přispěl k tomu, že se japonská ekonomika vrátila k recesi. Japonsko má druhou největší ekonomiku v Asii a třetí na světě po prvních Spojených státech a druhé Číně.

V letoším prvním čtvrtletí se hrubý domácí produkt Japonska v celoročním přepočtu zvýšil o 1,7 procenta, což představuje nejprudší tempo růstu za poslední rok.

Newsletter