Japonský zahraniční obchod poprvé po třech letech v přebytku

Zahraniční obchod Japonska vykázal v březnu poprvé po téměř třech letech přebytek. Přispěl k tomu pokles dovozu způsobený propadem cen ropy a oživení vývozu. Ministerstvo financí uvedlo, že přebytek v březnu činil 229,3 miliardy jenů. Analytici však varují, že obchodní bilance nezůstane v přebytku dlouho.     

Bilance zahraničního obchodu Japonska vykázala naposledy přebytek v červnu 2012.     

Dovoz se v březnu snížil meziročně o 14,5 procenta na 6,7 bilionu jenů a zaznamenal nejvyšší propad od listopadu 2009. Vývoz stoupl o 8,5 procenta na 6,9 bilionu jenů.     

Japonsko musí dovážet téměř veškerou ropu, plyn a uhlí, které spotřebuje. Ceny ropy v poslední době začaly opět růst z méně než 50 dolarů, kam se propadly na počátku letošního roku, což se zatím do dovozu nepromítlo. Analytici rovněž očekávají další oslabení jenu, což zvýší náklady na dovoz.     

Dovoz ropy, plynu, uhlí a dalších paliv se v březnu meziročně snížil o 37 procent na 1,77 bilionu jenů.     

Oživení v USA, které jsou největším vývozním trhem Japonska, pomohlo zvýšit dodávky aut a strojů. Vývoz Japonska do USA tak stoupl v březnu o 21 procent a bilance obchodu s USA vykázala přebytek 603 miliard JPY. Vývoz do Číny stoupl o 3,9 procenta díky dodávkám neželezných kovů a elektroniky.     

Za celý fiskální rok, tedy za 12 měsíců do konce března, skončil japonský zahraniční obchod s deficitem 9,1 bilionu jenů. Vývoz stoupl o 5,4 procenta a dovoz klesl o jedno procento. Bilance zahraničního obchodu země se propadla do deficitu po zemětřesení a cunami v březnu 2011, které způsobily neštěstí v jaderné elektrárně Fukušima. Japonsko poté odstavilo z provozu všechny své jaderné elektrárny a pro uspokojení poptávky po elektřině muselo začít dovážet ropu a plyn, napsaly agentury AP a Reuters. 

Newsletter