JavaScript mezi programátory vede, Kotlin získává popularitu

Společnost JetBrains, tvůrce softwarových nástrojů pro vývojáře s centrálou v Praze, představila výsledky průzkumu, který pomáhá lépe porozumět a získat vhled do pracovních návyků programátorů. Průzkumu s názvem Developer Ecosystem Survey 2018 se zúčastnilo šest tisíc vývojářů z celého světa, včetně České republiky, 76 procent programátorů bylo ve věku 21 a 39 lety, 46 procentům z nich bylo mezi 21 a 29 lety.

Průzkum odhalil, jaké programovací jazyky a nástroje pro svou práci využívají, jaké jazyky se právě učí a zda si plánují osvojit v budoucnu další a zodpověděl také otázky týkající se hostování databází a aplikací a jejich testování, a jaké typy aplikací vyvíjejí buď v práci, nebo ve svém volném čase. Mezi hlavní zjištění patří:

64 procent respondentů vybralo JavaScript jako nejčastěji užívaný programovací jazyk,
62 procent pracuje v operačním systému Windows,
38 procent dotázaných neplánuje v následujících 12 měsících přejít či si osvojit další jazyk, pokud ovšem plánují přijmout nový jazyk, nejčastěji je to Python,
IDE je nejrozšířenějším nástrojem, který využívá 82 procent vývojářů,
neustále rostoucí počet plánuje přejít od samoobslužných a lokálních cloudových řešení k velkým cloudovým poskytovatelům, jakými jsou Amazon Web Services, Google Cloud Platform a Microsoft Azure. 

 

„Některá získaná data sice nejsou až tak překvapivá, ale znovu potvrzují, že naše chápání programovacích jazyků, nástrojů a pracovních návyků, které programátoři nejčastěji využívají nebo si je plánují osvojit, napomáhá zaměřit vývoj programování a nástrojů pro něj tím správným směrem,“ říká Václav Pech, programátor a produktový evangelista z JetBrains.

Meziročně na své popularitě získává jazyk Kotlin (ze 2 procent v roce 2017 na 9 procent v roce 2018), pocházející z dílny JetBrains, který se navíc v květnu 2017 stal jedním z oficiálních jazyků pro vývoj aplikací Android. V první desítce nechybí ani další oblíbené jazyky jako SQL, Python, PHP nebo C#.

Většina programátorů pracuje na backendových aplikacích a necelá polovina na frontendových. Třetí nejpočetnější skupinou programátorů jsou vývojáři mobilních aplikací. Většina oslovených pak vyvíjí aplikace pro zařízení s operačním systémem Android, v porovnání s 48 procenty pro iOS.

Zatímco většina dnešních programátorů preferuje práci v kancelářích, roste i počet respondentů, kteří dávají přednost práci z domova. Alternativní pracovní prostředí jako co-workingová centra a kavárny využívají 4 procenta programátorů.

Otázky zaměřené na množství času stráveného kódováním poodhalily, kolik zbývá programátorům volného času. Největší část softwarových developerů (37 procent) tráví kódováním v práci více než 32 hodin týdně. Mezi 17 a 32 hodinami týdně se pracovním kódováním zabývá 25 procent dotázaných. Svým soukromým projektům nejčastěji developeři věnují 3 až 8 hodin kódování týdně. Drtivá většina oslovených profesionálů navíc přiznává, že se aktivnímu kódování věnuje i o víkendech. Polovina dotázaných pak nejčastěji pracuje v týmech o velikosti 2 až 7 lidí, přičemž v týmech čítajících více než 21 lidí pracuje pouhých 9 procent.

 

Newsletter