Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Je tu výtvarná soutěž k 100. výročí československé koruny

Česká národní banka připravila ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ke stému výročí vzniku československé koruny soutěž pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Studenti mohou soutěžit ve třech věkových kategoriích o ceny, které přímo souvisejí s výrobou českých mincí a bankovek.  

Přestože samotné výročí koruny připadá na rok 2019, oslavy této významné události začínají už v letošním roce věnovanému 100 let od vzniku Československé republiky. Jako první z plánovaných akcí vyhlásilo ČNB společně s MŠMT soutěž pro studenty základních a středních škol o návrh pamětní stokorunové bankovky. Jde o jednu z aktivit, které připomenou nejen historii československé koruny, ale zároveň přiblíží veřejnosti činnosti centrální banky a její roli. ČNB vydá také vysokohmotnostní zlatou minci a poprvé v historii i pamětní bankovku.

Žáci mohou vyhrát historicky první pamětní bankovku, návštěvu Státní tiskárny cenin a České mincovny nebo účast na diskusi s autorem pamětní mince. Vítězné návrhy budou dále umístěny na výstavě ČNB 100 let česko-slovenské koruny, která bude přístupná na Pražském hradě v průběhu jara 2019. Na této výstavě umožní centrální banka veřejnosti prohlédnout si například zlaté slitky, mince a medaile, originální návrhy československých bankovek od Alfonse Muchy, Maxe Švabinského, Karla Svolinského a dalších, nebo vzácné československé mince a papírové peníze.

Ohledně soutěže a informování a vzdělávání veřejnosti v oblasti finanční gramotnosti podepsalo navíc MŠMT s ČNB 20. března Memorandum o spolupráci.

Podmínky soutěže jsou k dispozici na webových stránkách ČNB

Newsletter