Jednání tripartity ve Strakově akademii bylo pro letošek poslední

Na posledním společném zasedání tripartity v tomto roce slyšel premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) od zaměstnavatelů přání, aby si příští rok před volbami koaliční partneři zachovali kus lidskosti, slušnosti a profesionality. Odborový předák Josef Středula pochválil po zasedání vládu, ale i zaměstnavatele. Tak, jak Sobotka jednání nastavil, je podle něj míra sociálního dialogu „opravdu nejluxusnější“, jakou Česko zažilo.

„Přestože jsou diskusní témata velmi ostrá, stanoviska jsou velmi rozdílná, diskuse je korektní. To, co vídáme z Parlamentu, to se na tripartitě nestává,“ odkázal předseda Českomoravské komory odborových svazů Středula na časté slovní střety v dolní komoře.

„Popřáli jsme do roku 2017, aby přestože to bude politicky velmi náročný rok, aby vláda a její jednotliví členové si zachovali v tom roce kus lidskosti, slušnosti a profesionality,“ uvedl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj. Kvitoval, že akční plán rozvoje hospodářství je pro příští rok střízlivější a věnuje se kvůli blížícímu se konci mandátu vlády hlavně exekutivním opatřením.

V kalendáři na příští rok už mají vláda, odbory i zaměstnavatelé naplánované společné zasedání se slovenskými partnery. Jednání československé tripartity se uskuteční v Česku 30. března, uvedl Sobotka.

Newsletter