Dolar postupně umazává ranní ztráty, a to jak proti procyklickým měnám, tak i v dolarovém indexu. V případě eurodolaru působí nejen dolarový obrat, ale i evidentní plošný výprodej eura. Oslabující euro proti dolaru nijak nezatěžuje měny regionu, které tak zpevnily. Koruna po krátké korekci dopoledních zisků začala opět posilovat, a to až na hranici 26,10 za euro.

Jefferies: Tesle hrozí propad o 27%

Analytické oddělení americké investiční banky Jefferies začalo pokrývat akcie společnosti Tesla. Cílovou cenu pro titul stanovilo na 280 USD, což značí, že analytici očekávají propad hodnoty této automobilky o 27 % (oproti pondělní zavírací hodnotě), píše server CNBC. Investiční doporučení Jefferies na stupni „underperform“ již dostalo akcie Tesly pod tlak.

V červnu překonal tento americký výrobce vozů na elektrický pohon tržní hodnotou i svého německého konkurenta BMW. Od začátku roku do tohoto pondělka si akcie Tesly připsaly 80% zisk – ve srovnání s 12% výkonem indexu SP 500. Jefferies však v úterní zprávě své klienty varovala, aby se akciím této firmy vyhýbaly obloukem, protože její finanční situace v následujících letech nebude zrovna nejlepší.

Philippe Houchois, analytik Jefferies, sice oceňuje dosavadní velké úspěchy a vize Tesly. Problém však vidí v jejím obchodním modelu. Tesla podle něj sype obrovské peníze do svého rozvoje a potřebné zisky se nedostavují. Automobilka dosud vykazovala převážně ztráty, ve druhém čtvrtletí tohoto roku utrpěla čistou ztrátu 336 mil. USD.

A Houchois v těchto ztrátách spatřuje Achillovu patu Tesly. Podle něj bude vykazovat roční ztráty ještě i v roce 2019. Pochybuje přitom, že Tesla bude schopna generovat hrubou marži ve výši 30 % potřebnou na podporu svého obchodního modelu. Její hospodaření je podle něj příliš kapitálově náročné, než by pro současné tržní ohodnocení bylo oprávněné.

Akcie Tesly od úterka ztrácí, dnes klesají cca o 0,3 %.

Newsletter