Jihokorejské akcie i won po jaderném testu KLDR klesly

Jihokorejské akcie dnes oslabily a dostaly se nejníže za poslední týden. Oslabil i kurz jihokorejského wonu. Finanční trhy tak reagovaly na zprávu, že Severní Korea uskutečnila pátý jaderný test. Účelem zkoušky bylo podle KLDR vyzkoušet a ověřit si vlastnosti nové hlavice, která se má používat na balistických střelách.

Jihokorejský index KOSPI klesl o 1,25 procenta na 2037,87 bodu. Kurz wonu sice smazal velkou část počátečních ztrát, i tak ale k dolaru oslabil o půl procenta na 1098,4 KRW/USD. Za celý týden ale won o 1,7 procenta zpevnil, což je nejvyšší týdenní růst za sedm týdnů.

Zahraniční investoři dnes na akciovém trhu přerušili nákupní vlnu, která trvala pět dní. Prodali celkem akcie z indexu KOSPI za 115,2 miliardy wonů (2,5 miliardy Kč), uvedla agentura Reuters.

Podle zahraničních expertů jde o zatím nejsilnější severokorejskou jadernou zkoušku, která dosáhla téměř dvojnásobku intenzity zatím posledního pokusu z letošního ledna. Účelem dnešní zkoušky bylo podle Pchjongjangu vyzkoušet a ověřit si vlastnosti nové hlavice vyšší úrovně, která má umožnit konstruovat silnější, menší a lehčí jaderné zbraně.

Newsletter