Jižní Korea překvapila snížením sazeb na historické dno

Jihokorejská centrální banka dnes nečekaně snížila základní úrokovou sazby na rekordní minimum. Jižní Korea se podobně jako řada dalších zemí Evropy a Asie snaží uvolňováním měnové politiky podpořit oslabující ekonomiku a využít k tomu nynějšího trendu výrazně klesající inflace.    

Měnový výbor jihokorejské centrální banky snížil základní sazbu o čtvrt procentního bodu na rekordních 1,75 procenta. Analytici vesměs očekávali, že s dalším snížením úroků počká nejméně do dubna. Naposledy Soul snížil sazby v říjnu a dnešní snížení bylo šesté od zahájení cyklu uvolňování měnové politiky v červenci 2012.     

Centrální banka uvedla, že dnešním zákrokem chtěla předejít tomu, aby v ekonomice zakořenilo oslabování patrné v posledních dvou měsících. Dodala, že vzhledem k připravovanému zvyšování úrokových sazeb v USA bude zřejmě dnešní snížení na delší dobu poslední.     

Finanční trhy předpokládaly, že banka sníží sazby až poté, co dostane v dubnu novou prognózu ekonomického růstu. V lednu snížili ekonomové banky odhad letošního růstu na 3,4 procenta z dosavadních 3,9 procenta a nyní se všeobecně čeká další zhoršení předpovědi, zejména v důsledku oslabování čínské ekonomiky.     

Jihokorejská průmyslová výroba zaznamenala v lednu výrazný pokles. Inflace v Koreji v únoru sestoupila na 16leté minimum a korejský vývoz zažil nejhlubší pokles za dva roky. 

Newsletter