Jižní Korea srazila výhled růstu HDP

Ministerstvo financí a plánování nyní předpokládá, že v letošním roce hrubý domácí produkt stoupne o 3,4 procenta, zatímco v červencové prognóze počítalo s růstem o 3,7 procenta. Jižní Korea je čtvrtou největší ekonomikou Asie. 

Odhad hospodářského růstu na příští rok ministerstvo snížilo na 3,8 procenta z dříve předpokládaných čtyř procent. Podle některých analytiků je však i nová prognóza příliš optimistická.

„Odhad 3,8 procenta se zdá být poněkud vysoký. Růst by se měl v příštím roce podobně jako letos pohybovat kolem 3,5 procenta,“ řekl agentuře Reuters jeden z ekonomů makléřské společnosti Hana Daetoo Securities. Předpověděl také, že jihokorejská centrální banka začátkem příštího roku přikročí k dalšímu snížení úrokových sazeb.

Ministerstvo upozornilo, že spotřebitelskou a podnikatelskou náladu podkopala nejistota ohledně budoucích ekonomických podmínek, což vedlo ke zhoršení hospodářského výhledu. Dodalo, že vláda v příštím roce zavede opatření k podpoře růstu mezd a bude se snažit přimět podniky k tvorbě nových pracovních míst a ke zvyšování investic.

Plánovaná opatření, která zahrnují mimo jiné zvýšení minimální mzdy, podle ministerstva podpoří domácí poptávku a sníží závislost země na exportu. Ten je nyní hlavním motorem růstu jihokorejské ekonomiky, uvedla agentura AP. 

Newsletter