Jméno nového rakouského prezidenta bude známo zřejmě až v pondělí

Dnešní druhé a rozhodující kolo prezidentské volby v Rakousku bude mimořádně těsné, jméno nové hlavy státu tak zřejmě bude známo až v pondělí. Vyplývá to z odhadů zveřejněných po uzavření volebních místností, které nejdříve mírně upřednostňovaly kandidáta pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norberta Hofera, poté jeho rivala ze strany Zelených Alexandera Van der Bellena a nyní propočty předpokládají šance obou kandidátů za prakticky vyrovnané.

Očekává se, že volební komise oznámí výsledky okolo 19:30 SELČ, ty ale budou bez započtení korespondenčního hlasování. To pro konečný výsledek bude očividně klíčové. Výsledek korespondenčního hlasování bude ale znám zřejmě až v pondělí.

Institut SORA ve svých odhadech pro stanici ORF nakonec oběma kandidátům přisoudil 50 procent. Společnost ARGE zatím upřednostnila Hofera se ziskem 50,2 procenta hlasů, zároveň ale upozornila, že bez započtení korespondenčního hlasování k dnešním výsledkům zřejmě nebude možné vítěze vyhlásit.

K volebním urnám dnes podle odhadů ARGE přišlo 72 procent voličů, což je o 3,5 procentního bodu více než před měsícem v prvním kole, kdy hlasovalo 68,5 procenta voličů.

Před druhým kolem se očekávalo podle průzkumů spíše Hoferovo vítězství. Pokud vyhraje Hofer, bude to mít pro rakouskou politickou scénu zřejmě dalekosáhlé následky. Zástupce Svobodných, který se vymezil proti uprchlíkům a migraci i proti hlubší integraci Evropské unie, totiž předem avizoval, že by jako prezident neváhal rozpustit parlament a vyhlásit předčasné volby. V nich by měla největší šance právě jeho FPÖ. Řádné volby jsou plánovány na rok 2018. V těch posledních před třemi lety zvítězili sociální demokraté, druzí byli lidovci a třetí FPÖ.

Pokud Hofer skutečně zvítězí, bude to pro Svobodné dosud největší volební úspěch, neboť tato radikální strana dosud neměla žádného prezidenta. V čele alpské republiky také vůbec poprvé od konce druhé světové války stane pravicový populista. Generální sekretář FPÖ Herbert Kickl podle APA nepochybuje, že vítězem je skutečně jejich kandidát.

„Jsem přesvědčen, že na konci, až budou sečten poslední hlas, bude jméno spolkového prezidenta znít Norbert Hofer,“ řekl Kickl. Generální sekretář již poděkoval všem voličům a dnešek označil za den radosti a vděčnosti, neboť se lidé nenechali přemluvit Bruselem a politickými stranami, které v posledních týdnech vedly protihoferovskou kampaň.

Dobrá nálada panuje i ve volebním štábu Zelených, který výsledky odhadů přivítal s radostí a potleskem, že Van der Bellen se dokázal na svého soka výrazně dotáhnout, ačkoli průzkumy Hofera mírně favorizovaly. Zelení tak nadále neztrácejí naději a vyčkávají na oficiální výsledky.

Newsletter