Euro navyšuje zisky proti dolaru a překonalo hranici 1,1800 EURUSD. Posilují i procyklické měny. Měny regionu drží ztráty, jediná koruna je smazala na úroveň otevírací ceny kolem 25,65 za euro.

Jourová požádala vládu o další podporu vzniku evropského žalobce

Eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová požádala na dnešním setkání s českou vládou o další podporu pro svůj návrh vzniku instituce evropského prokurátora. Smyslem úřadu evropského prokurátora podle Jourové je, aby pracoval na „velkých věcech, které nemůže dělat stát“. Podle prvních odhadů Evropské komise by úřad měl za plného fungování stát asi 26 milionů eur (asi 702 milionů korun) ročně.

Ve Strakově akademii hovořila politička, která ve funkci působí právě dva roky, i o přípravě evropské legislativy na příští rok. Před novináři zdůraznila, že v plánu evropské legislativy drží linii střídmosti. Oproti předchozímu období předkládá o 80 procent méně návrhů.

„Připravujeme jen zásadní věci, které trápí celou Evropu,“ uvedla. Kvůli rozsáhlé evropské legislativě čelí unie kritice národních států.

Ministry dnes Jourová informovala také o své roli v dění kolem automobilového koncernu Volkswagen a jeho emisního skandálu a o aktuálních jednáních Bruselu a Kanady o dohodě o volném trhu CETA, kterou zabrzdil nesouhlas Valonska.

Newsletter