Juncker chce společné vojenské velitelství i systém registrace příchozích

Evropská unie by měla posílit svou obrannou politiku, řekl dnes v projevu před europarlamentem šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Je podle něj třeba společné evropské velitelství a práce směrem ke společné vojenské síle, která by se doplňovala se Severoatlantickou aliancí. Větší evropská obranná síla ale podle něj neznamená méně transatlantické solidarity. Evropská komise rovněž do listopadu navrhne systém registrace příchozích do EU.

Propojení evropských vojenských zdrojů je podle něj oprávněné. Nedostatečná spolupráce v této oblasti totiž znamená ztráty mezi 20 až 100 miliardami eur ročně, upozornil Juncker.

Evropský obranný průmysl a výzkum a inovace v této oblasti chce proto komise podpořit prostřednictvím nového Evropského obraného fondu, který by měl vzniknout ještě do konce letošního roku.

O posílení evropských obranných schopností se začalo více mluvit v především posledních měsících. Určité návrhy, předpokládající například zřízení velitelství pro plánování evropských vojenských misí, předložily společně Německo a Francie. O možnosti budoucího vzniku evropské armády mluví také Česko a další země visegrádské skupiny (V4).

Newsletter