Juncker věří v úspěch slovenského předsednictví v EU

Šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes v Bratislavě řekl, že věří v úspěch nadcházejícího slovenského předsednictví v Evropské unii. Slovensko bude od pátku půl roku předsedající zemí v Radě EU. Podle slovenského premiéra Roberta Fica se chtějí Slováci zaměřit na pozitivní témata a přiblížit evropskou agendu občanům. Slovensko přebírá předsednictví ve stínu výsledků britského referenda, ve kterém voliči rozhodli o odchodu země z unie a které odstartovalo debatu státníků o další podobě evropského bloku.

„Jsem přesvědčen, že slovenské předsednictví bude úspěchem. Budete hlavním moderátorem Evropy. Moderátor se neskrývá, ale vede, a to i v tématech, která mohou být pro tuto zemi velmi těžká,“ řekl Jucker na Bratislavském hradě u příležitosti návštěvy členů Evropské komise ve slovenské metropoli, která potrvá do pátku.

Slovensko, které se v minulosti dostalo do křížku s většinou ostatních zemí EU například v otázkách řešení migrační krize, by podle Fica chtělo během nadcházejících šesti měsíců přicházet hlavně s pozitivními tématy. „Máme ambici pozitivněji a lépe přiblížit evropskou agendu občanům. Musíme všem v Evropě vysvětlovat, že Evropská unie je úžasný projekt,“ řekl Fico během společného prohlášení s Junckerem.

Slovensko zařadilo do programu svého nadcházejícího předsednictví část týkající se vývoje EU po referendu Británii. Kromě toho si stanovilo priority v oblasti migrační a azylové politiky, jednotného trhu, hospodářské konkurenceschopnosti EU či posílení postavení unie jako globálního hráče.

Newsletter