Juppé je stále favoritem na prezidentského kandidáta pravice

Čtvrteční televizní debata sedmi politiků francouzské pravice, kteří usilují o kandidaturu v nadcházejících prezidentských volbách, podle průzkumů preference kandidátů nezměnila. Hlavním favoritem tak zůstává bývalý premiér Alain Juppé. Před listopadovými stranickými primárkami, jež mají rozhodnout o prezidentském kandidátovi strany Republikáni, je bývalý prezident Nicolas Sarkozy stále s velkou ztrátou druhý. Ostatní kandidáty dnes místní média označují za outsidery.

Podle prvních tří anket po živě přenášené televizní debatě by nyní expremiér porazil exprezidenta v prvním kole primárek poměrem 32 ku 27 procentům hlasů, respektive 36 ku 22 procentům nebo dokonce 42 ku 28 procentům. Neočekává se, že v pravicových primárkách, které jsou plánovány na 20. a 27. listopadu, by do druhého kola mohl postoupit zatím třetí François Fillon či jiný ze zbývajících kandidátů.

V pravicových primárkách jde o hodně, protože s ohledem na rekordně nízkou oblibu vládní levice má vítěz očekávaného duelu Juppé-Sarkozy podle průzkumů téměř jistý postup do druhého kola prezidentských voleb a značnou naději na celkové vítězství. Do druhého kola má totiž podle anket postoupit na úkor levice kandidátka krajní pravice Marine Le Penová. Té ale komentátoři mnoho nadějí nedávají, protože by jejího soka z umírněné pravice podpořili i mnozí levicoví voliči.

Rovněž kandidát hlavní levicové formace, Socialistické strany (PS), vzejde z primárek. Ty se mají konat v lednu. Oslabený prezident François Hollande teprve v prosinci oznámí, zda se jich zúčastní, nebo zda podpoří jiného kandidáta. Kdo všechno hodlá usilovat o kandidaturu za PS, zatím není jasné.

Dvoukolové prezidentské volby ve Francii jsou plánovány na 23. dubna a 7. května příštího roku. Hned poté se mají 11. a 18. června uskutečnit parlamentní volby.

Newsletter