Jurečka bude chtít v Senátu zmírnit novelu proti falšování vína

Schválená novela vinařského zákona, kterou dnes přijala Sněmovna a která má především bránit prodeji falšovaného vína, se možná vrátí ze Senátu do Sněmovny s pozměňovacím návrhem. Ministru zemědělství Marianu Jurečkovi se nelíbí její znění, připadá mu v některých případech příliš tvrdá a bude snažit, aby ji Senát zmírnil.

„Já nejsem úplně nadšen z toho znění, v jakém to dneska prošlo. Protože já jsem poslancům vysvětloval a varoval jsem je, že v některých případech pozměňovacích návrhů jdou opravdu výrazně nad rámec toho, co jsme jak předkladatelé, jako ministerstvo zemědělství chtěli řešit,“ řekl novinářům.

Příliš tvrdá mu připadají opatření, která se týkají sudového vína ze zahraničí. „V okamžiku, kdy bude příjemce dovážet víno například v cisterně do České republiky k dalšímu použití jako prodeje v režimu sudového vína, tak bude muset přesně do litru mít rozepsáno, v ten okamžik z té cisterny, kde přesně to víno jako sudové bude v České republice v které konkrétní vinotéce prodáváno,“ řekl. To je podle něj v praxi velice těžce naplnitelné.

Kritizuje i povinný logotyp, tedy záklopku na hrdle láhve. „Je tady spousta vinařů, kteří vyvážejí své víno do zahraničí, kde to pro ně není úplně z marketingového hlediska ideální stav. Všechna označení, která odkazují na kvalitu, na původ v České republice v potravinářském sektoru, máme dobrovolná,“ řekl.

Sněmovna novelu schválila 94 hlasy především koaličních poslanců, i když část klubu vládní KDU-ČSL hlasovala proti a Jurečka byl jediný z nich, kdo ho podpořil. Opoziční kluby ODS a TOP 09 a Starostů hlasovaly proti zákonu.

„Zpřísnění podmínek pro dovoz a prodej sudového vína má za cíl ochránit poctivé vinaře, které poškozuje černý trh a falšování vína,“ uvedl v tiskové zprávě místopředseda výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Jiří Petrů (ČSSD).

Podle bývalého ministra zemědělství a poslance ODS Petra Bendla dopadl zákon nejhůře, jak mohl a zcela prokazatelně zvýhodňuje velké firmy proti malým podnikatelům. Dojde podle něj na slova vinařů, kteří poukazovali na to, že zákon je děravý. Herbert Pavera (TOP 09 a Starostové) uvedl, že kdo bude chtít šidit zákazníka, cestu si vždy najde.

Newsletter