Jurečka chce v koalici projednat podporu zemědělcům

Ministr Marian Jurečka (KDU-ČSL) předloží dnes koaliční radě osm opatření na podporu zemědělců. Zdůvodňuje to krizí v zemědělství. Navrhuje například snížení DPH na mléko a prasata, rozšíření zelené nafty nebo, aby zemědělci nemuseli odvádět daň z dotací.

Jurečka chce, aby se koalice shodla alespoň na dvou či třech bodech, které by dohromady znamenaly úlevy pro zemědělce ve výši zhruba tří miliard korun. Tvrdí, že současná situace v zemědělství, kterou způsobily mimo jiné nízké výkupní ceny mléka a vepřového masa, loňské sucho a letošní jarní mrazy, je nejhorší od roku 1990. „Letos odhadují zemědělci ztráty jen za sektor mléka a vepřového masa na úrovni 8,6 miliardy korun,“ řekl novinářům během jednání vlády Jurečka.

Návrhy ministra zemědělství počítají mimo jiné s rozšířením zelené nafty pro živočišnou výrobu. „Dále se bavíme o úlevách v oblasti daňové, sociální, silniční daně, případně v oblasti daně z nemovitosti,“ uvedl Jurečka. Pokud by se koalice shodla, zemědělci by také nemuseli odvádět daň z dotací. Snížit by se mohla také DPH na mléko a prasata z 15 na deset procent.

O špatné situaci v zemědělství mluvil v minulých týdnech i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který chce na úrovni EU prosazovat pokračování dotačního programu pro zemědělce. Dotace by měly kompenzovat mimo jiné klesající výkupní ceny mléka a vepřového masa.

Newsletter