Dolar zahajuje týden slabší v dolarovém indexu i proti euru. Společná měna sílí nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu jsou v zisku. Koruna posiluje pod 25,50 za euro.

K atentátu v Istanbulu se přihlásila organizace Islámský stát

K teroristickému útoku v istanbulském klubu z noci ze Silvestra na Nový rok se dnes přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Učinila tak prostřednictvím agentury Amak, kterou islamisté ke komunikaci se světem používají. Obětí atentátu je 39. Většina z nich jsou cizinci. Turecké úřady se k prohlášení IS zatím nevyjádřily.

„Jako pokračování požehnaných operací, které Islámský stát provádí proti ochránci kříže Turecku, hrdinný voják chalífátu zasáhl jeden z nejznámějších nočních klubů, kde křesťané slaví svůj odpadlický svátek,“ uvedl IS v prohlášení. Pachatel podle Amak střílel na rozkaz vůdce IS a samozvaného chalífy abú Bakra Bagdádího.

Turecké úřady jsou přesvědčené, že za masakrem je IS. Informují o tom dnes turecká média s odvoláním na bezpečnostní zdroje, podle nichž by útočníkem mohl být Uzbek nebo Kyrgyz.

Zdroj deníku Hürriyet uvedl, že dosavadní vyšetřování naznačuje, že pachatel podle všeho pochází ze Střední Asie, buď z Uzbekistánu, nebo z Kyrgyzstánu.

Policie prý rovněž zjistila podobnost tohoto zločinu s útokem na istanbulském Atatürkově letišti koncem června, který si vyžádal životy 45 lidí. Za touto teroristickou akcí byl podle přesvědčení tureckých úřadů Islámský stát a tři pachatelé pocházeli ze zemí bývalého Sovětského svazu, jehož součástí bývaly i Uzbekistán a Kyrgyzstán.

Newsletter