K pravidlům vyplácení dávek na bydlení se vláda vrátí za týden

Vláda na týden přerušila jednání o balíku opatření souvisejících s vyplácením dávek na bydlení, který zahrnuje například vznik mapy nájemného či zavedení kontrol ubytoven pro lidi v tísni. Opatření ke zlepšení situace obyvatel v ghettech i jejich okolí připravili ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) a jeho stranická kolegyně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Dienstbier novinářům řekl, že zatím není vypořádán rozpor s ministerstvem pro místní rozvoj ohledně úkolů týkajících se úpravy stavebnětechnických standardů bytů.

Proti nadhodnocenému nájemnému by podle něj i Marksové pomohly cenové mapy s obvyklými částkami, jimiž by se úřady práce při vyplácení doplatků na bydlení řídily. Protože ale úkol odmítly kvůli finančním nárokům převzít ministerstvo pro místní rozvoj i Český statistický úřad, nakonec z návrhů vypadnou, řekl Dienstbier ČTK.

Dienstbierův tým i ministerstvo práce sepsaly každý svůj vlastní seznam úkolů pro resorty práce, spravedlnosti, zdravotnictví a místního rozvoje. Podle Dienstbierova materiálu se problém takzvaného obchodování s chudobou začíná z ubytoven přesouvat i do bytů. Plán počítá s tím, že by dávky na bydlení stát v budoucnu posílal rovnou do fondu oprav a na úhradu nákladů, ne majitelům a pronajímatelům bytů. Mělo by to zabránit narůstání dluhů nájemníků za byt a zhoršování vztahů v domě. Lidé totiž s pomocí příspěvků od státu nájem platí majitelům či pronajímatelům, ti úhrady pak ale už neposílají.

Podle materiálu chybí také možnost vyúčtování záloh a vrácení přeplatku dávek zpět do státního rozpočtu.

Podle návrhu Marksové by ministerstva pro místní rozvoj, zdravotnictví a práce měla připravit také právní úpravu parametrů pro hodnocení bytu, ubytovny a nebytového prostoru pro vhodné a dlouhodobé bydlení. Nastavit by se měly i kontroly parametrů.

Dienstbierův tým také navrhuje stanovení stavebních a hygienických standardů. Týkají se třeba toho, kolik lidí by mohlo na určité ploše žít. Některé byty bývají totiž přelidněné. Ministr už dřív také řekl, že ve vyloučených lokalitách bývá problémem i výskyt hmyzu či hlodavců. Řešení by usnadnilo, pokud by hygienici mohli do bytů vstoupit bez přítomnosti majitele. Nutné je také zajistit úhradu nákladů za dezinsekci či deratizaci.

Newsletter