K příměří v Sýrii se hlásí povstalci i spojenci Damašku

Na severu Sýrie dnes pokračovaly boje, i když má v pondělí začít platit příměří. Povstalci z Halabu ho chtějí dodržet stejně jako spojenci Damašku Írán a libanonský Hizballáh. V operacích proti radikálům z Islámského státu (IS) na severu země pokračuje turecká armáda, která podle tureckých zdrojů zabila 20 členů IS.

Na příměří se dohodli v Ženevě ministři zahraničí Rusko a USA, jejichž země jsou do bojů v Sýrii zapojeny, avšak každá podporuje jinou stranu. Klid zbraní má podle zdrojů agentury AFP začít v pondělí v 18:00 SELČ a v první fázi má trvat 48 hodin, avšak počítá se s dalším prodlužováním. Příměří by mělo umožnit zásobovat obyvatele žijící poblíž bojiště, zejména ve městě Halab.

Dnes se ale bojovalo tam i v severozápadní provincii Idlib. V tamní stejnojmenném středisku bylo v sobotu zasaženo tržiště a o život tam přišly desítky lidí.

„Povstalecké skupiny vítají příměří a blížící se pomoc, ale k některým bodům mají výhrady… Jaké budou sankce, jestliže se syrský režim nepodřídí?“ sdělil Zacharíja Malahifdží z jedné z povstaleckých skupin působících v Halabu. Podle něj se chytají skupiny bojující v tomto městě proti syrské armádě vydat k příměří společné prohlášení. Domnívají se, že dohoda pro ně není výhodná, a kritizují, že nebyly přizvány k jednání. Za těmito skupinami stojí USA, které mají podle sobotních informací rebely přimět k tomu, aby se zřetelně oddělili od Fronty dobytí Sýrie – bývalé fronty An-Nusra – již USA i Rusko považují za teroristickou. „Velká část té dohody slouží (syrskému) režimu, nevyvíjí na něj tlak a neslouží syrskému národu,“ řekl Malahifdží.

Dohoda o příměří se nevztahuje na teroristy. USA varovaly skupiny, jež Washington považuje za legitimní odpůrce Damašku, že pokud budou nadále spolupracovat s Frontou dobytí Sýrie, musejí počítat s následky. Analytici ale upozornili, že fronta je dobře organizovaná a vyzbrojená a pro povstalce je cenným spojencem v boji proti syrské armádě.

Dohodu o příměří uvítalo mnoho západních států a schválila ji syrská vláda. Její spojenci – Hizballáh a také Írán ji rovněž podporují. „Spojenci Sýrie se plně zavazují respektovat rozhodnutí vůdců, vlády a syrských bezpečnostních i politických sil,“ sdělil Hizballáh v prohlášení. Íránské ministerstvo zahraničí rusko-americkou dohodu uvítalo a vyzvalo k vytvoření systému, který zajistí dodržování klidu zbraní.

Turecko, které vyslalo koncem srpna svou armádu na sever Sýrie, dnes oznámilo, že jeho letadla zabila při operacích v Sýrii 20 členů IS. Podle generálního štábu armády letectvo zasáhlo tři budovy obsazené teroristy. Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes řekl, že je vláda rozhodnuta IS v Sýrii zničit a že je povinností Ankary zabránit IS, aby své aktivity přesunul do Turecka.

Newsletter