Kalousek: TOP 09 je pro co nejrychlejší přijetí eura

TOP 09 je pro co nejrychlejší přijetí eura v České republice. Členství v eurozóně bude podle předsedy strany Miroslava Kalouska tvořit v budoucnu hranici v rámci vícerychlostní Evropy. Na váhání kolem eura už není z politických důvodů čas, Česko by se nemělo ocitnout v pomalém pruhu už jen proto, že označení je spíš eufemismem pro pomalé odpadávání, řekl Kalousek ČTK v dnešním rozhovoru.

„Myslíme vážně, že už není čas na to váhat s eurem,“ uvedl. Existuje podle něj řada ekonomických důvodů, proč společnou evropskou měnu zavést v Česku. „Ale tam by se mohlo mluvit ještě o nějaké časové vůli. Ale po brexitu přišel i důvod politický. Jakkoliv z toho nemáme vůbec žádnou radost, tak se zdá být dvourychlostní Evropa realitou,“ řekl Kalousek ČTK.

Hranice mezi různými rychlostmi přitom podle něj bude kopírovat hranici eurozóny. „My nechceme, aby jela Česká republika v pomalém pruhu už jenom proto, že pomalý pruh pokládáme za eufemismus pro pomalé odpadávání,“ řekl. Česko by podle něj během procesu přijímání eura mohlo využít zkušeností bývalého viceguvernéra České národní banky, europoslance Luďka Niedermayera, který je kandidátem TOP 09 na ministra financí.

Rozhodnutí ohledně přijetí eura by podle Kalouska mělo padnout rychle. „Také nás tam někdo musí vzít, tam se nevstupuje, tam se přijímá. Tady ale nemám tolik obav, žádná země, která kdy vstupovala, nebyla tak dobře připravená,“ konstatoval. Ideální by bylo, kdyby se celý proces připojení k eurozóně stihl během jednoho volebního období, ale není to podle něj nezbytnou podmínkou.

Politické důvody k přistoupení je nyní nutné vytknout před závorku, uvedl Kalousek, existuje ale řada ekonomických výhod. „Větší stabilita měny, větší jistota investorů, odpadnou náklady na pojišťování kurzových rizik,“ řekl. Za nevýhody považuje ztrátu suverenity v měnové politice, ale naopak zásadně odmítá argument, že by měl odchod od koruny vést ke zdražování. Existuje podle něj řada vyzkoušených postupů, jak tomu bránit.

Pokud by se v případné povolební koalici TOP 09 na přijetí eura s ostatními stranami neshodla, chtěla by být pojistkou maximální snahy o směřování do rychlého evropského pruhu. „My nevstoupíme do žádné jiné vládní většiny než demokratické. Za předpokladu, že většina té vládní většiny si euro přát nebude, tak to logicky neprosadíme, ale budeme aspoň pojistkou,“ řekl.

Vstup do eurozóny odmítl ve středečním rozhovoru s ČTK předseda hnutí ANO Andrej Babiš. Podle něj by zavedení společné evropské měny znamenalo, že by Česko ručilo za cizí dluhy a přišlo by o jeden z nástrojů, které pomáhají řešit hospodářské krize. Vedle Babiše euro odmítá například ODS.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se v květnu vyslovil pro to, aby si Česko stanovilo termín pro přijetí společné měny, rozhodnout o tom podle něj bude muset příští vláda. I podle něj by nepřijetí společné evropské měny mohlo odsunout zemi do pomalejšího pruhu EU. Česko se zavázalo přijmout euro v rámci smlouvy o vstupu do EU v roce 2004.

Newsletter