Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Kam se přesune Evropská bankovní agentura? Má ČR šanci?

Zítra se rozhodne, kam se přesune Evropská bankovní agentura (EBA), která se svými 160 zaměstnanci momentálně sídlí v Londýně. Ze Spojeného království, které vystupuje z EU, se má přesunout také větší Evropská léková agentura (EMA, 900 zaměstnanců). Česká vláda podala přihlášku a pokouší se pro Prahu získat bankovní agenturu. Uvedl to server EurActiv.cz.

„Mezi výhody, které Praha poskytne EBA, patří, že agentura by měla v sídle nájem na pět let za jedno euro, či kartu MHD na dva roky pro zaměstnance zdarma,“ uvedl během nedávné debaty vládní zmocněnec pro kandidaturu Karel Dobeš.

Další výhodou je, že zde již sídlí Agentura pro evropský globální navigační satelitní systém (GSA), a Praha tedy nemusí mnoho věcí dokazovat.

„Nemuseli jsme prokazovat, že v Praze taková agentura může fungovat. Mohli jsme GSA použít jako referenci,“ zmínil Dobeš, kterého vláda jmenovala zmocněncem právě kvůli jeho zkušenostem s GSA.

Newsletter