Kampelička Artesa se letos dostala do zisku pět milionů Kč

Spořitelní družstvo Artesa v letošním prvním pololetí hospodařilo s čistým ziskem pět milionů korun. Ve stejném období loni mělo ztrátu dva miliony. Artesa, která má zhruba 4000 klientů, o tom dnes informovala ČTK.

Celková aktiva Artesy činila 3,65 miliardy korun, proti konci loňského roku je to růst o 180 milionů Kč. „Spořitelní družstvo Artesa v roce 2016 pokračuje ve svém růstovém trendu i pozitivním výsledku hospodaření,“ uvedl finanční ředitel Artesy Tomáš Plzák.

Majoritní podíl hlasovacích práv má společnost Artesa Capital, jejíž podíl na základním jmění, a tedy i hlasovacích právech je 94,86 procenta. Dříve se spekulovalo o tom, že Artesu skrytě řídí podnikatel František Savov, který je v ČR stíhán za krácení daní, on sám tyto spekulace odmítal.

Družstevní záložny se podle statistik České národní banky v letošním prvním pololetí propadly do celkové ztráty téměř 20 milionů Kč. Ve stejném období loni vykázaly zisk tři miliony korun.

Sektor družstevních záložen se po problémech koncem 90. let minulého století transformoval a vklady klientů kampeliček víceméně rostou od roku 2002. Koncem 90. let se z kampeliček ztratilo osm miliard z 11,3 miliardy korun vkladů. Nyní na českém trhu působí 11 družstevních záložen, které mají více než 50.000 členů.

Newsletter