Kanada požádá o členství v rozvojové bance AIIB

Kanada požádá o připojení k Asijské bance pro investice do infrastruktury (AIIB) podporované Čínou. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení představitelů Kanady a banky. Kanada je tak dalším spojencem USA, který se chce připojit k nové mezinárodní rozvojové bance. Spojené státy považují AIIB za konkurenta Světové banky a Asijské rozvojové banky a odmítají se k ní připojit.

Navzdory negativnímu postoji Washingtonu se členy banky stala i řada spojenců USA, včetně Británie, Německa, Itálie, Austrálie nebo Jižní Koreje. Z předních ekonomik není členem kromě USA pouze Japonsko.

Úředník kanadského ministerstva financí David Lauzon uvedl, že Kanada předloží žádost o připojení k AIIB do konce letošního září. Zájem o AIIB novinářům potvrdil i ministr financí Bill Morneau, který je nyní s premiérem Justinem Trudeauem na návštěvě Číny. Trudeau se snaží prohloubit vztahy s Čínou, což je podstatná změna ve srovnání s předchozím premiérem Stephenem Harperem. Ten by ohledně vztahů s Čínou opatrnější.

Vytvoření AIIB navrhla v roce 2013 Čína, která je i největším akcionářem této nové instituce. AIIB má sloužit k financování výstavby silnic, železnic, elektráren či telekomunikačních sítí v Asii. Základní kapitál banky činí 100 miliard dolarů (2,4 bilionu Kč). Celkem má 57 zakládajících členů z Asie, Evropy a Blízkého východu. Čína má v AIIB největší podíl, druhým největším akcionářem je Indie a následují Rusko, Německo a Jižní Korea.

Newsletter