Dolar po včerejším poklesu amerických výnosů z titulu inflačního nepřekvapení oslabil. Dnes ráno tlaky na slabší americkou měnu pokračují. V rámci regionu z oslabení dolaru nejvíce profitovala koruna, která posílila k 25,90 za euro. Ohledně pokračujících zisků jsem opatrní. Rezistenci vidíme na úrovni 25,80 za euro.

Kanadské farmy zasáhla ptačí chřipka

Testy potvrdily přítomnost ptačí chřipky viru H5 na dvou farmách v západokanadské provincii Britská Kolumbie. Podle agentury Reuters to dnes oznámil kanadský úřad pro kontrolu potravin (CFIA). 

Farmy byly uvedeny do karantény. Úřad nyní provádí další zkoušky, které mají zjistit závažnost onemocnění mezi ptáky. 

Letos v lednu v Kanadě zemřel člověk nakažený virem H5N1, který byl první obětí v Severní Americe. Nemoci podlehl v provincii Alberta muž, který se v prosinci vrátil z Číny.

V posledních deseti letech bylo v 15 zemích světa, vesměs v Asii a také v Africe, zaznamenáno kolem 650 případů nakažení ptačí chřipkou. Zhruba 60 procent nemocných zemřelo.

Virus H5N1, který se běžně šíří mezi drůbeží, se u lidí objevil poprvé v roce 2003 v Číně. Tam se letos lidé nakazili také dalším nebezpečným virem H7N9 – z více než 140 nemocných jich nejméně 45 zemřelo. V prosinci Čína ohlásila také první úmrtí po nakažení chřipkovým virem H10N8. 

Newsletter