Na amerických trzích se dnes z důvodu státního svátku neobchoduje. Absence amerických obchodníků se patrně projeví na nižší likviditě dolarového trhu. Měny regionu po ranním oslabení odmazávají ztráty a dostávají se do zisku. Koruna testuje hranici 26,15 za euro, která dříve zafungovala jako support.

Kandidát na prezidenta Horáček by prošetřil Klausovu amnestii

Prezidentský kandidát Michal Horáček přidává na svůj web 100dni.cz další slib, který se zavazuje splnit v prvních sto dnech v úřadě. Je jím prošetření okolností vzniku Klausovy amnestie z roku 2013. Navzdory pátrání řady novinářů je totiž autorství textu amnestie stále zahaleno tajemstvím. Podle Horáčkova názoru má však veřejnost právo znát maximum informací o původu dokumentu, který zásadním způsobem zasáhl do víry občanů v existenci právního státu v České republice.

„Ve státní správě nikdy nic nevznikne jen tak. Od všeho by měly být záznamy, čísla jednací, archivované kopie a řada dalších dokumentů v písemné i digitální podobě. Proto nevěřím, že není možné zjistit víc, než kolik toho zatím víme. Od současného prezidenta jsem žádné vysvětlení nečekal, protože už od dob opoziční smlouvy jsou s panem Klausem jak siamská dvojčata. Ale já bych se o to zasadil,“ uvedl Horáček. Pokud by nebylo možné dokumenty najít, řešil by další postup i s právníky, protože by se patrně jednalo o přestupek proti zákonu a archivnictví a spisové službě.

Nový web Michala Horáčka představuje jeho vlastní sliby. Také však návštěvníkům umožňuje o těchto slibech hlasovat, případně nabízet vlastí náměty. A právě prošetření Klausovy amnestie byl jeden z těch, které se opakovaly nejčastěji.

Newsletter