Kandidát na prezidenta Horáček by prošetřil Klausovu amnestii

Prezidentský kandidát Michal Horáček přidává na svůj web 100dni.cz další slib, který se zavazuje splnit v prvních sto dnech v úřadě. Je jím prošetření okolností vzniku Klausovy amnestie z roku 2013. Navzdory pátrání řady novinářů je totiž autorství textu amnestie stále zahaleno tajemstvím. Podle Horáčkova názoru má však veřejnost právo znát maximum informací o původu dokumentu, který zásadním způsobem zasáhl do víry občanů v existenci právního státu v České republice.

„Ve státní správě nikdy nic nevznikne jen tak. Od všeho by měly být záznamy, čísla jednací, archivované kopie a řada dalších dokumentů v písemné i digitální podobě. Proto nevěřím, že není možné zjistit víc, než kolik toho zatím víme. Od současného prezidenta jsem žádné vysvětlení nečekal, protože už od dob opoziční smlouvy jsou s panem Klausem jak siamská dvojčata. Ale já bych se o to zasadil,“ uvedl Horáček. Pokud by nebylo možné dokumenty najít, řešil by další postup i s právníky, protože by se patrně jednalo o přestupek proti zákonu a archivnictví a spisové službě.

Nový web Michala Horáčka představuje jeho vlastní sliby. Také však návštěvníkům umožňuje o těchto slibech hlasovat, případně nabízet vlastí náměty. A právě prošetření Klausovy amnestie byl jeden z těch, které se opakovaly nejčastěji.

Newsletter