Kandidátky na britského premiéra: Po brexitu bude imigrace těžší

Obě kandidátky na post britského ministerského předsedy slíbily, že v případě svého zvolení omezí volný pohyb občanů z Evropské unie. Podle ministryně vnitra Theresy Mayové bude odchod Británie z EU znamenat kontrolu volného pohybu osob přicházejících do země. Její soupeřka v souboji o premiérskou funkci, nynější ministryně energetiky Andrea Leadsomová prohlásila, že občané EU budou muset mít pracovní povolení, aby v zemi mohli zůstat. O nástupkyni odcházejícího premiéra Davida Camerona rozhodnou členové vládní Konzervativní strany v korespondenčním hlasování.

Jestliže budou premiérkou, vystoupíme z Evropské unie a součástí toho bude kontrola volného pohybu,“ řekla listu The Daily Telegraph Mayová, která je v souboji o vedení Konzervativní strany a tím i o úřad ministerského předsedy považována za favoritku.

Právě omezení imigrace byl jeden z hlavních faktorů pro 52 procent Britů, kteří v červnovém referendu podpořili odchod z Evropské unie. Británie však bude možná muset přijímat občany unie výměnou za přístup k jednotnému trhu.

„Lidé, kteří přijedou na dovolenou, obchodně, nebo kvůli vědecké spolupráci, tak budou moci učinit, právo usídlit se a právo zde pracovat však bude na základě pracovního povolení,“ řekla časopisu The Times Leadsomová.​​​​​​

Leadsomová rovněž podle listu The Financial Times vyvolala vlnu kritiky, když v rozhovoru prohlásila, že je pro premiérský úřad kompetentnější, protože je matkou, zatímco Mayová je bezdětná.

„Doopravdy mám pocit, že být matkou znamená, že máte opravdový zájem o budoucnost naší země,“ uvedla Leadsomová, která ovšem později na twitteru zveřejněnou verzi rozhovoru zpochybnila. Zveřejněná vyjádření jsou prý přesným opakem toho, co řekla, a práce listu je „nejbulvárnější žurnalistikou“, s jakou se kdy setkala.

Od Cameronova nástupce se očekává, že v Bruselu aktivuje článek 50 lisabonské smlouvy o reformě EU, který řeší odchod ze společenství. Výsledek celostranického korespondenčního hlasování bude znám do 9. září.

Podle průzkumu společnosti ORB pro deník The Independent by při rozhodování mezi přístupem na jednotný trh a omezením imigrace dalo 48 procent voličů přednost první možnosti, zatímco pro 37 procent je důležitější omezit přistěhovalectví z Evropy.

Newsletter