Katar dá Hamasu peníze na mzdy zaměstnanců správy Pásma Gazy

Katar poskytne 113 milionů ríjálů (736 milionů korun) palestinskému Pásmu Gazy. Peníze mají být použity především na výplaty zaměstnanců tamní správy, kterou vede radikální organizace Hamas. Zaměstnanci nedostávají kvůli ekonomickým potížím plnou mzdu od roku 2013.

Hamas katarskou pomoc přivítal, palestinská samospráva, která vede Západní břeh Jordánu, ani Izrael informaci nekomentovaly.

Katarský emír Tamím bin Hamad Sání řekl, že peníze mají zmírnit utrpení občanů pásma a přispět k řešení finančních potíží.

Hamas vyhrál v roce 2006 na obou palestinských územích volby a o rok později jeho lidé vytlačili z pásma členy konkurenčního Fatahu, který teď vede Západní břeh Jordánu. Obě strany v roce 2014 podepsaly dohodu o usmíření. Předpokládalo se, že mzdy 50.000 zaměstnanců Gazy začne platit samospráva sídlící v Ramalláhu, avšak ta je odkázána také na dárce, především z Evropské unie. Dárci chtějí, aby byl proveden audit mzdových nákladů, které ročně činí více než dvě miliardy dolarů (49 miliard korun).

Náměstek ministra financí Hamasu Júsuf Kajjálí řekl, že jakmile dorazí peníze z Kataru, budou mzdy vyplaceny v plné výši.

Izrael podezírá Katar z finanční podpory nejen Hamasu, ale i jiných islamistických skupin. Emirát pomáhá také Muslimskému bratrstvu, které krátce vládlo po revoluci Egyptu a je tam nyní zakázáno.

Newsletter