Katar neplánuje prodej akcií Deutsche Bank

Katarské fondy neplánují prodat své akcie Deutsche Bank a pokud se největší německá banka rozhodne zvýšit kapitál, zváží nakup dalších akcií. S odvoláním na zdroje obeznámené s katarskou investiční politikou to dnes uvedla agentura Reuters. Fondy, které má pod kontrolou bývalý katarský premiér šajch Hamad bin Džasím Sání jsou největším akcionářem banky.

Fondy Paramount Services Holdings a Supreme Universal Holdings koupily v polovině roku 2014 v Deutsche Bank podíl 6,1 procenta. Letos v červnu podíl zvýšily na téměř deset procent.

Deutsche Bank od poloviny září bojuje s krizí důvěry, kterou vyvolala zpráva, že Spojené státy požadují po Deutsche Bank pokutu 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard Kč) kvůli nekalým praktikám na trhu hypotečních cenných papírů před finanční krizí v minulém desetiletí. V případě, že se nepodaří rozhodnutí zvrátit, mohla by se banka obrátit na investory, aby jí poskytli další peníze.

Akcie Deutsche Bank od oznámení pokuty prudce klesají a minulý týden se propadly na rekordní minimum pod deset eur. Od té doby už se částečně zotavily, stále však od začátku roku ztrácejí kolem 46 procent.

Jeden ze zdrojů uvedl, že Katar neplánuje svůj podíl v Deutsche Bank prodat, neboť je to pro něj dlouhodobá investice. Katar věří, že banka dokáže současné problémy vyřešit a zotaví se. Další zdroj dodal, že v případě, že by se Deutsche Bank rozhodla nabídnout k prodeji další akcie, Katar by možnost nákupu zvážil. Snažil by se však nadále udržet svůj podíl těsně pod deseti procenty.

Investor, který vlastní více než deset procent v německé firmě s akciemi na burze podléhá přísnějším pravidlům zveřejňování informací.

Newsletter