Kauza Madoffových podvodů: posledního obžalovaného čeká vezení

Šestiměsíční trest vězení vynesl ve středu soud v USA nad posledním obžalovaným v případu kdysi úspěšného finančníka Bernarda Madoffa. Sedmasedmdesátiletý Irwin Lipkin před soudem přiznal, že coby finanční kontrolor falšoval dokumenty, a pomáhal tak ukrýt Madoffovy podvody před zraky úřadů, uvedla agentura AP.

Madoffova podvodná hra připravila klienty o miliardy dolarů. Trestní řízení v tomto případu trvalo déle než šest let. Soudy za tu dobu uznaly vinnými 15 lidí, včetně samotného Madoffa, který býval jedním z nejbohatších mužů na Wall Street. Soud jej v létě 2009 poslal na 150 let za mříže.

Lipkin byl jedním z Madoffových prvních zaměstnanců a v letech 1964 až 1998 pracoval v jeho firmě jako kontrolor, napsala agentura Reuters. Lipkin vinu před soudem přiznal už před třemi lety. Podobně jako jiní obžalovaní ale tvrdil, že o Madoffových rozsáhlých podvodech nevěděl.

Obhajoba uváděla, že soud by Lipkina neměl poslat za mříže vzhledem k jeho chatrnému zdraví a k tomu, že o celkovém rozsahu Madoffových podvodů nevěděl. Vláda ale Lipkina vinila, že snaží svou roli co nejvíce bagatelizovat, a tvrdila, že trest odnětí svobody je přiměřený.

Soudkyně manhattanského soudu Laura Taylorová Swainová odsoudila Lipkina kromě půlročního vězení také k trestu domácího vězení, kde má strávit rok a půl. Uvedla přitom, že kdyby byl Lipkin mladší a v lepší kondici, byl by prý trest mnohem tvrdší.

Lipkin, který je upoután na vozík, se ve středu omluvil soudu a „všem ostatním, kterým mohly ublížit věci, které jsem udělal“.

Na Madoffa se dlouhá léta pohlíželo jako na respektovaného finančníka. Své pověsti hojně využíval a několik desítek let od investorů snadno získával za příslib vysokého zhodnocení velké finanční obnosy. Koncem roku 2008 ale vyšlo najevo, že klienty oklamal takzvaným pyramidovým systémem.

V těchto systémech investoři svěřují fondu peníze, aby byly zhodnoceny. Provozovatel fondu ale peníze dál neinvestuje a prvním klientům vyplácí výnosy z peněz těch, kteří do systému vstoupili později. V okamžiku, kdy investoři chtějí peníze zpět, se systém zhroutí.

Newsletter