Kazašský prezident Nazarbajev jmenoval svou dceru Darigu senátorkou

Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev jmenoval svou nejstarší dceru senátorkou. Třiapadesátiletá Dariga Nazarbajevová působila od loňského září jako místopředsedkyně vlády. Komentátoři v Rusku a na Západě už dlouho spekulují, zda se právě ona stane nástupkyní autoritářského prezidenta.

Nazarbajev vládne Kazachstánu od února 1990, a přestože je mu šestasedmdesát let, signál o svém následníkovi dosud žádný nevyslal. Středoasijský stát bedlivě sledují podnikatelé ze západních zemí, Ruska a Číny, pro jejichž miliardové investice je žádoucí stabilita Kazachstánu bez jakýchkoli mocenských otřesů.

Nazarbajev má tři dcery: Darigu, Aliju a Dinaru. Když před týdnem prezident odvolal dlouholetého premiéra Karima Masimova, předpokládali mnozí, že právě Dariga zaujme jeho místo. Volba nakonec padla na Masimovova prvního náměstka Bakytžana Sagintajeva a dohady o startu nové kariéry prezidentovy dcery utichly.

Letos v březnu uspořádal Nazarbajev v zemi parlamentní volby a Dariga figurovala na kandidátce vládní strany Světlo vlasti. Analytici očekávali, že po volbách se nejstarší Nazarbajevova dcera dostane do dolní komory parlamentu a bude jmenována její předsedkyní. Nakonec se ale poslankyní nestala a mandát do horní komory od svého otce dostala až dnes.

Kazašský Senát má 47 členů – z nich 32 je voleno a zbývajících patnáct podle zákona jmenuje hlava státu.

Dariga Nazarbajevová v roce 2007 upadla načas v nemilost kvůli tehdejšímu manželovi Rachatu Alijevovi, který byl v nepřítomnosti odsouzen na řadu let do vězení za údajný pokus o převrat. Svůj vztah s autoritářským otcem občas komplikuje kritickými poznámkami na adresu jeho politiky.

Nadšená milovnice klasické opery se často nechává přemluvit k amatérskému zpěvu. Drobné nedostatky svého mezzosopránu prý dohání nasazením.

Newsletter